Türkçe

Ovacık'ta Tarım Devrimi

İzlenme 901
Dersim'in Ovacık ilçesinde sosyalist belediye, organik tarım çalışması başlattı. Nohut, kuru fasulye ve patates üretimini katlamayı hedefleyen belediye, bir de tohum bankası kurmayı planlıyor. Komünist başkan Fatih Maçoğlu yönetimindeki Ovacık belediyesi, organik tarım çalışması başlattı. Ulaşım, su ve eğitim hizmetlerindeki halkçı uygulamaların ardından sosyalist belediye, ilçedeki tarımsal üretimde radikal bir artış için düğmeye bastı.
 
Toprakta söküm çalışması bugün başlarken, Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu hedeflerini İleri Haber'e anlattı.
 
İLK YILIN GELİRİYLE BELEDİYE TOHUM BANKASI KURACAK
 
İlk yıl için toplamda yaklaşık 450 dönümlük arazide organik nohut ve kuru fasulye üretimini hedeflediklerini belirten Maçoğlu, söküm çalışmalarına başladıklarını, kısa bir süre sonra da tohum atacaklarını söyledi.
 
İlk yıl üretimi belediyenin yapacağını ve toprağını kullandıkları köylü ile çalışan emekçilere paylarını verdikten sonra geri kalanla tohum bankası kuracaklarını belirten komünist başkan, gelecek yıl üretimi belediyenin öncülüğünde kurulacak kooperatife devredeceklerini söyledi. Belediye olarak bu kooperatife tohum sağlayacaklarını belirten Maçoğlu, "Belediyenin üretimi dışında anlaştığımız köylüler organik patates üretimine başladı" dedi
 
ÜRETİM VE SATIŞ DAYANIŞMAYLA YAPILACAK
 
Üretim için Dersim içinden ve dışından birçok kişi ve kurumdan destek aldıklarını belirten Maçoğlu, hem üretim hem hasat hem de satışı ülke çapında dayanışmayla yapacaklarını dile getirdi.
 
Gelecek yıl tohum bankası kurduktan sonra kooperatif eliyle üretimi ikiye katlamayı hedeflediklerini söyleyen belediye başkanı Maçoğlu, ilçede ürünün paketlenmesi için de tesis kuracaklarını ifade etti.
 
30 Mart 2014'te Ovacık'ta başına gelen sosyalist yönetim, makam aracının ödeneğini toplu ulaşıma aktarması, su ve ulaşım ücretlerini sembolik rakamlara indirmesi ve daha birçok halkçı uygulamasıyla dikkat çekiyor.
 
İlgili haber: KOMÜNİST BAŞKANIN MAKAM ARACI FARKI
 
(İleri - Haber Merkezi) 27 Nisan 2015

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün19 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:34.204.43.11