Türkçe

‘Köy yoksa geleceğimiz yok’

İzlenme 858
Ayvalık Kent Konseyi 13. Olağan Genel Kurul unu Perşembe günü, Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.
Çalışma gruplarının raporlarının okunduğu toplantıya, ‘Köy yoksa geleceğimiz de yok’ başlıklı çalışmaya Ayvalık Kent Konseyi olarak destek verme önerisi damga vurdu.
Gündemle ilgili söz almak isteyen üyelerin müracaatları ile başlayan Ayvalık Kent Konseyi toplantısının ikinci gündem maddesi Tabiat adaları parkı projesi değerlendirmesi oldu. Ayvalık Ticaret Odası tarafından hazırlanan proje üzerinde görüşler belirtildi. Geleceğin köyleri hareketi değerlendirmesi Kent Konseyinin gündemine gelen bir diğer konu oldu.
‘BÜYÜKŞEHİR YASASI KÖYLERE EN SON VE EN BÜYÜK DARBEYİ VURDU’
Dünyada ilk köyün Anadolu’da kurulduğuna dikkat çeken, köylerin şehre göçüyle yaşanan darbenin ardından köylere en son ama en büyük darbeyi Büyükşehir yasasının vurduğu belirtilen ‘Köy yoksa geleceğimiz de yok’ hareketinde, bereketli ve sağlıklı bir toplum için geleceğin köyleri yeşertilmek hedefleniyor. Ayvalık Kent Konseyi bu harekete destek verme kararı aldı. Konsey bünyesinde oluşturulacak komisyon konuyla ilgili çalışma yapacak.
“AYVALIK’A YÜKLENECEK SORUNLARI YERİNDE GÖRELİM”
Konsey üyelerinden Halil Coşkun, büyükşehir yasası ile birlikte Ayvalık’ın 16 köyünün mahalle olacağını hatırlatarak, “Altınova ve Küçükköy beldeleri kapanıyor, 16 köy mahalle oluyor. Şu an beldelerin ve köylerin sorunları 1 sene sonra Ayvalık Kent Konseyine gelecek. Onlarda kent konseyi üyesi olacak. Köylere, beldelere gidelim ve bize gelecek sorunları bilelim. Bu kente ne kadar sorun yüklenecek araştıralım” önerisi kabul gördü. Kent konseyleri platformu 10.buluşmasının Burhaniye’de yapılacağını kaydeden Konsey Başkanı Nuray Özer, Ayvalık Kent Konseyi Olarak bu toplantıya katılacaklarını söyledi.
 
Toplantıda bir ara Kent Konseyinin işlevsiz hale geldiği konusu üzerinde duruldu. Yetkililerin ilgisiz kaldığına dikkat çekilirken konsey üyelerinden Hayrettin Elbek, “Bu kadar tesirsiz ve etkisiz bir topluluksak kibarca bu işten vazgeçelim” derken çok sayıda konsey üyesi yetkililerin ilçenin sorunlarının ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü konsey toplantılarına ilgisiz kalmamasını istedi.
“İŞ YAPARSAN DİKKATE ALINIRSIN”
Konsey üyelerinden Cemil Tosunoğlu, “Kalkıp bir iş yaparsan dikkate alınırsın. Sen adım attıkça yerel yönetim arkandan gelmek zorunda kalır. Yapacağımız çok şey var ve bunları yerel yönetime bağlı olmadan yapabilmeliyiz. Önümüze iş koyalım yapalım. Onlar arkadan gelir” dedi. Toplantının sonraki gündem maddesinde Çalışma grupları raporları konsey üyeleri ile paylaşıldı. AYKUT Ayvalık Afet Arama Kurtarma gönüllülerinin ileri ilk yardım eğitimine başlayacağı belirtildi. Ayvalık Kent Konseyi Gençlik ve Spor Çalışma grubu Başkanı Aytül Hoşbakan, önceki yıl düzenledikleri ‘Ayvalık gençleri ne istiyor?’ başlıklı anket çalışmasının sonuçlarını konsey üyeleri ile paylaştı.
Nilgün Kaya
Körfezde Olay Gazetesi
9 Şubat 2013

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün59 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:35.175.174.157