Türkçe

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFORMU

İzlenme 901
Türkiye Kent Konseyleri Platformu 10. buluşması Burhaniye toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye Kent Konseyleri Platformu 10.Buluşması 30-31 Mart 2013 tarihlerinde Burhaniye Kent Konseyi ev sahipliğinde Ahmet Akın Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantının ilk gün sabah oturumuna CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın yanı sıra CHP Balıkesir milletvekilleri A.Nedret Akova ve Namık Havutça da katıldı
 
Yurdun değişik yörelerinden gelen yaklaşık 130 Kent Konseyi temsilcisinin katıldığı toplantıya, Ayvalık Kent Konseyi'nden Başkan Nuray Özer, Kadın Meclisi Başkanı Hatice Arga ve Genel Sektreter Övünç Uğuz katıldı. Ahmet Akın Kültür Merkezi’nde yapılan toplantının ilk oturumunda Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova ve Burhaniye Kent Konseyi Başkanı Necmi Şengider yaptıkları açış konuşmalarında, konuklara hoş geldiniz derken, başarı dileğinde bulundular. 
 
Açılış konuşmalarının ardından CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP Balıkesir milletvekilleri A.Nedret Akova ve Namık Havutça da kürsüye çıkarak Kent Konseylerinin yerinden yönetim açısından önemine değindiler ve toplantıya katılan tüm kent konseylerine çalışmalarında başarılar dilediler. Toplantının öğleden sonraki oturumda platform toplantılarına ilk kez katılan il ve ilçe kent konseyleri kendilerini tanıtırken. Burhaniye Kent Konseyi Başkanı NecmiŞengider de konuşmasında bu güne kadar yaptıkları çalışmaları anlattı. 
 
Daha sonra yerel yönetim seçimleri öncesinde platform olarak yapılabilecek çalışmaların değerlendirilmesine geçildi. Kent konseylerinin tüm tabana yayılması ve her oluşumu temsil edebilmesi için siyasi olarak nötr davranması gerektiği, başkan adaylarından kent konseylerinin oluşturulmasına ve oluşturulan kent konseylerinin çalışmalarına tam destek verilmesi için taahhüt alınması, başkan adaylarının kent konseyleri ile uyumlu çalışması durumunda güçlerinin daha da artacağının anlatılması, kent konseylerinin “kentin hak ve hukukunun korunması”, “kent vizyonunun geliştirilmesi” ve “hesap sorma ve hesap verme” noktasında çaba göstermesi gerekliliği ana maddeler olarak belirlendi.
 
Günün son maddesi olarak platform yürütme kurulunun belirlenmesine geçildi. Yapılan görüşmeler sonucunda, mevcut yürütme kurulu üyelerinin görevlerine devam etmesine ve 2013 yılı içerisinde  genel kurul toplantısı düzenleyecek olan Söke Kent Konseyi (Haziran 2013), Diyarbakır Kent Konseyi (Eylül 2013) ve Akçakoca Kent Konseyi (Aralık 2013) 'nin de yürütme kuruluna kabulüne karar verildi. Ayrıca bugüne dek Konak Kent Konseyi tarafından yürütülen platform sekreteryası görevinin 2014 yerel seçilmlerine dek yine Konak Kent Konaeyi tarafından devam ettirilmesine karar verildi. 
 
Toplantının ikinci günü ise; “BM Binyılın Kalkınma Hedefleri ve Platformumuz” başlığı altında Burhaniye Kent Konseyi Genel Sekreteri Uğur Baykent tarafından bir sunum gerçekleştirildi.
Kaz ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Danışmanı Salih Sönmezışık tarafından “Madra ve Kaz Dağlarında Maden Talanı, Doğa Tahribatı” konulu bir sunum gerçekleştirildi.
Sonuç bildirgesine girecek konuların görüşülmesi sonrasında Türkiye Kent Konseyleri Platformu 10.Buluşması; plaket töreni, bir sonraki toplantıya ev sahipliği yapacak olan Söke Kent Konseyi'ne görevin devredilmesi ve konuklar için Burhaniye’nin tanıtılması amacıyla düzenlenen gezi ile tamamlandı.

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün59 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:35.175.174.157