Türkçe

“Res Yoksa TOKİ Vardır”

İzlenme 894
Ayvalık halkı, Balres Şirketi tarafından Ali Bey Adası'nda (Cunda) beş ayrı tepeye kurulması planlanan RES'lerin (Rüzgar Enerji Santralleri'nin) tabiat parkında olması nedeniyle karşı çıkar ve şirkete böyle bir alanda RES için nasıl izin verildiğini sorgularken, Ayvalık Belediyesi'nin Cennet Tepesi'nde RES için ölçüm yaptırdığı alana RES yapımını engelleyen karar Toprak Koruma Kurulu'ndan geldi. Rüzgar ölçümleri olumlu çıkan Cennet Tepesi'ne RES yapılamaz dendi. Balıkesir Toprak Koruma Kurulu'nun 17 Ekim tarihli toplantısında RES ( Rüzgar Enerji Santralı ) kurulmasına uygun bulunmadığı bildirimini alan Ayvalık Belediye'sinin 2005 yılından buyana rüzgar ölçümü yaptırıp olumlu sonuç aldığı Cennet Tepesi devreden çıkınca Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen isyan etti.
“RES'e hayır diyorlarsa orada ya kentsel dönüşüm ya da TOKİ vardır” diyen Türközen, söz konusu olan bölge için 2005 yılından buyana rüzgar ölçümleri yapıldığını ve olumlu sonuçlar alındığını hatırlattı.
Belediyenin RES için Ölçüm yaptırdığı Alana 'Res' Yapılmaz' dendi. Ayvalık'ta düzenlenen Madra Dağı Ulusal Çalıştayında Ayvalık Adaları Tabiat Parkını Koruma Platformu üyeleri ile vatandaşların Ali Bey Adası'nda RES kurulmasına nasıl izin verildiği soruları üzerine Balıkesir Toprak Koruma Kurulunun RES'e kurulmasına red verdiği yönündeki açıklamanın Cennet Tepesi'nde Ayvalık belediyesinin yıllardır rüzgar ölçümü yaptırıp, olumlu sonuç aldığı bölgeyle ilgili olduğu kesinlik kazandı.
 
Dört Gerekçe ile Kurul Onay Vermedi. 17 Ekim tarihinde Balıkesir Valisi Ahmet Turan'ın başkanlığında toplanan Toprak Koruma Kurulu'nun Cennet Tepesi'nde bulunan 200 dönümlük alanda RES kurulmasına oy birliği ile ret verdiği öğrenildi. Kurul, rüzgâr açısından verimli bulunan alana RES kurulmaması için gerekçe olarak alanın sit alanı içinde olması, şehir merkezinde bulunması, söz konusu bölgenin kamusal çalışma alanı içinde yer alması ve ilçe turizminin o bölgeye yapılabilecek RES'lerden etkilenebileceğini gösterdi.
"Oraya RES Olmuyorsa Cunda'ya Hiç Olmaz”
Valilik, Tarım İl Müdürlüğü, Defterdarlık, Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü, Belediye, Üniversite, Ziraat Mühendisleri Odası, Ziraat Odası/Sanayi ve Ticaret Odası, TEMA Vakfı temsilcilerinden oluşan Toprak Koruma Kurulunun kararına Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'den tepki geldi. Cunda'da kurulmak istenen RES'lere karşı dava açacaklarını kaydeden Türközen, "Elimizde ölçüm değerleri olan bir yer var. Eğer oraya RES olmuyorsa Cunda'ya hiç olmaz" dedi.
"Hala Ölçüm Yapıyoruz. Vazgeçmiş Değiliz.
Cennet Tepesi'nde 200 dönümlük alan için dönemin Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarının onayı olduğunu kaydeden Başkan Türközen, "RES'e hayır diyorlarsa orada ya kentsel dönüşüm planı ya da TOKİ vardır. Başka bir şey olmaz. Senelerdir Rüzgâr enerji alanı olarak ölçülmüş, kurulların kabul ettiği bir yere Toprak koruma Kurulunun hayır demesini anlamadım. Aynı parsel içinde Hastane yapımına izin veriliyor. Söz konusu yer ise hem parsel hem RES ölçümleri için uygun. Hem yenilebilir enerjiyi destekliyorlar hem de böyle yapıyorlar. Cennet Tepesi'ndeki alan için 2005 yılında ölçümler için izin aldım. Ahmet Üzgeç ile birlikte EPDK'ya gittik. Bilgi aldık. Elektrik Etüt İdaresine müracaat ettik. Çanakkale Anıtlar Kurulundan izin aldık. Hala ölçüyoruz. Vazgeçmiş değiliz" dedi.
"Müracat Eden Firma Var, Uygun Yere Neden ret Verildi?”
Söz konusu yerin tahsisini de bir türlü alamadıklarını belirten Türközen, "2001 yılından beri bu talep gidip geliyor. Olmayınca orası böyle kaldı. Rüzgârdan elektrik üretmeye elverişli bir yer olduğuna dair yazı var elimizde. Burası hazır bir yer. Rüzgâr enerjisi elde etmek için komisyon kararı var. Toprak koruma Kurulu neden böyle bir karar verdi? Soru işareti var benim aklımda. Ayrıca müracaat eden bir firma var. Neden orası için ret verildi?" diye sordu.
 
"Cunda'da RES'lere Rest Çekiyoruz. O Kadar.
Bozcaada'da insanların RES'lerin yanından yürüyerek güneş batışı izlemeye gittiği örneğini veren Başkan Türközen, "Cennet Tepesi de bir seyir terası. Bozcaada'daki gibi burada da insanlar RES lerin yanından geçip güneşin batışını izleyebilir. Biz defalarca söyledik. RES'e karşı değiliz. Bununla ilgili yıllardır girişimde bulunuyoruz. Ali Bey Adası'nda Tabiat parkı içinde kurulmasına karşıyız. Bu kadar yer varken, ölçümlerini yaptırdığımız yer varken Ali Bey Adası'nda bir ısrar var. Tabiat Parkı'nda, kuşların geçiş noktasında, zeytinliklerin içinde bir yere yapılmasına karşıyız. Cunda RES'e rest çekiyoruz. O kadar'" dedi.
Nilgün KAYA 16 Kasım 2012
Ayvalık Sözcü Gazetesi 

18/04/2019 Gün Ortalama:242  Bugün112 ziyaret var  Sitede 3 Kişi var  IP:3.90.12.112