Türkçe

Erdoğan Beykoz'da 90 yıllık ilkokula mı göz dikti?

İzlenme 886
İstanbul Beykoz’da 90 yıllık tarihi Ahmet Mithat Efendi İlkokulu restorasyon gerekçesiyle boşaltıldı. Bir buçuk yıldır öğrenciler prefabrikte ders görüyor. Ödenek yok gerekçesiyle bir türlü yapılmayan restorasyon beraberinde çeşitli iddiaları da gündeme getirdi. O iddialardan birine göre, okul Cumhurbaşkanlığı korumalarına tahsis edildi. Diğer iddia ise AKP’li bir işadamına otel yapılması amacıyla satıldı.
 
Beykoz’da Boğaz'a nazır 90 yıllık Ahmet Mithat Efendi İlkokulu, 2013 yılında restorasyon amacıyla İl Özel İdaresi tarafından boşaltıldı. Okulda okuyan 471 öğrenci Paşabahçe’de bir prefabrike yerleştirildi. Ancak o başlayan tadilat “ödenek yok” gerekçesiyle bitmedi ve okul bir türlü açılamadı. Veliler isyan etti. İmza topladı. Valilik ile ilçe ve il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitti ancak bir sonuç alamadı. Okulun otel olacağı iddiası velileri endişelendiriyor.
 
ÖDENEK YOK AMA BAŞKA BİR OKULA ÖDENEK AYRILIYOR
 
Okulun restorasyonu için 1 milyon 600 bin TL ödenek ayrıldı. İl Özel İdaresi Analiz Restorasyon Harita Mühendislik firmasıyla anlaştı. Ancak daha tadilat başlamadan yarıda kaldı. "Ödenek yok" gerekçesiyle durdurulan restorasyon çalışamaları hem velileri hem de Yalıköy Mahallesi Muhtarı Erol Mete’yi harekete geçirdi. Konuyu yakından takip eden Muhtar Mete, bütün yetkililere mektup yazdığını ancak herhangi birinden cevap alamadığını belirtti. Mete, "bir taraftan 'ödenek yok' diyorlar ancak yakın bir yerde bulunan İshakağa İlkokulu’nun yıkımı için ödenek ayırabiliyorlar" sözleriyle 8 aydır ödenek yok gerekçesiyle restore edilmeyen okullarının ranta kurban edileceğini öne sürdü.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI KORUMALARINA VERİLECEK İDDİASI VAR
 
Mete o iddilarla ilgili şunları söyledi: Okul, bir işadamına otel yapılması amacıyla satıldı iddiası yanında, satılması gündemde olan Beykoz Kasrı’nın Cumhurbaşkanlığı ofisi olacağı, 200 metre yakınındaki Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nun da korumalara tahsis edileceği gibi bir iddia da var.   
 
Velililer, okulun satıldığı işadamının AKP'li olduğu öne sürüyor.
 
TUVALETLER TIKANIYOR, OKUL KOKUYOR
 
Mete, okulun okul olarak kalması için elinden geleni yapacağını ve TBMM’deki bütün muhalefet partileriyle görüşeceğini belirtti. Öte yanda okulun uzun süredir kapalı olmasına tepki gösteren velilerden Özlem Habipoğlu da çocukların yerleştirildiği prefabriğin altyapsının yetersiz olduğunu belirterek “Tuvaletler tıkanıyor, bu nedenle kokuyor. Temizlik malzemeleri dışarda. Anaokulu öğrencileri ile diğer öğrenciler iç içe sağlıksız bir ortamda okuyor” dedi. Habipoğlu bu yetmezmiş gibi yıkım kararı alınan 650 öğrencili İshakağa İlkokulu’nun da bu prefabriğe geleceğini belirterek, yaşanan duruma isyan etti.
 
OKULLAR SATILACAK, KIYIDAKİ BİNALAR OTEL OLACAK
Valilik dahil ilçe ve İl Milli Eğitim Müdürü'yle görüştüklerini, topladıkları 460 imzayı teslim ettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirten Habipoğlu, “hepsi topu birbirine atıyor” diye konuştu. Okuluma Dokunma Beykoz İnsiyatifi’den Deniz Durak da konuya başka bir bakış açısıyla yaklaşarak, okulların birer birer satılarak gözden çıkarıldığını belirtti. Bundaki amacın kıyıda bulunan Boğaz'a nazır değerli okulların otel ya da başka bir amaçla kullanılması olduğunu söyleyen Durak, bütün okulların tek bir kampuste toplanması gibi bir hedefin olduğunu dile getirdi. Bölgede kentsel dönüşüm furyasının da hızlandığına dikkat çeken Durak, “Ağaoğlu bunun için ofis açtı. Beykoz’da çantacılar kentsel dönüşüm için dolaşıyor” dedi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, okulun Cumhurbaşkanlığı korumalarına tahsis edileceği iddiasını Meclis'e taşıyarak, konuyla ilgili soru önergesi verdi.
 
Rıfat Doğan - İleri Haber 4 Şubat 2015

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün55 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:35.175.174.157