Türkçe

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TABİAT PARKINDA ZAFER BELEDİYE VE ÇEVRECİLERİN

İzlenme 1140
Ayvalık Belediyesi ile 27 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşturulan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platformu’nun, Türkiye’nin en büyük doğal parkı olarak nitelendirilen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda Rüzgar Enerjisi Santrali kurulmasına ilişkin verdikleri mücadele tam bir zaferle sonuçlandı. Yıllardır Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisinde RES’leri kurmaya çalışan firma bu projesini Ayvalık’ta hayata geçirmekten vazgeçti.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ayvalık Belediyesi’nin Bağımsız Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen,  25 Ekim 2013’de Ayvalık Adalar Milli Parkına İlişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Plan Taslağı’na dair yaptıkları itirazlarını içeren görüş yazısını ilgili mercilere gönderdiklerini ve bu konunun takipçisi olacaklarını her fırsatta ifade ettiklerini vurgulayarak, “Adalarımız, Cunda’mız kimsenin rant kaynağı olmayacak, kimseye peşkeş çekilemeyecek demiştik. Ayvalık Tabiat Platformu da, her zaman olduğu gibi; duyarlı, bilinçli, akılcı ve direnişçi yapısıyla, Cunda’da gerçekleşmesi planlanan RES’lerin önünde, rantçıların karşısında, Ayvalık’ın yanında yer almıştı. İşte bu birlik ve karşı duruşla sürdürdüğümüz mücadelemiz, sonunda zaferle sonuçlanmıştır” dedi.
Dün Balıkesir Valisi Ahmet Turan ile yaptığı görüşmede müjdeli haberi aldığını kaydeden Türközen, “Cunda’da RES projesi olan şirket; proje yerini değiştirmiştir. Ayvalık’ımız ve Adalarımız kurtulmuştur. Bu şirket kendisine, Ayvalık dışında bir yer arayacaktır. Böylesine olumlu gelişmelerin ancak ilkeli ve sağlam bir duruşla kazanılabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Önemli olan her koşulda haksızlığa karşı gelmek ve Ayvalık’ı korumaktır. Bu mutlu haberi, Bağımsız Ayvalık Belediye Başkanı olarak siz değerli Ayvalık Halkı ile paylaşmaktan onur duyuyor, sevgi ve saygılarımı iletiyorum” diye konuştu.
 
PLATFORM KANADI MEMNUN
Öte yandan, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde Rüzgar Enerjisi Santralı kurulmaması için hummalı bir mücadele verdiklerini hatırlatan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platformu Sözcüsü Havva Taylan ise; RES’lerin gürültüsünden şikayet ederek bizlerle beraber olan Kürşat ve Boyner Aileleri gibi büyük sermaye guruplarının biz çevrecilere verdikleri bu desteği ülkemizin en büyük doğal parkının içerisindeki yapılaşmalara karşı da verirler. Biz platform temsilcilerinin asıl mücadelesi bundan sonra sürecektir. Türkiye’ni ekonomisini elinde tutan dev sermaye tekellerinin gözlerini çevirdiği Tabiat Parkımızı hiç kimseye vermeyeceğiz” diye konuştu.

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün18 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.204.43.11