Türkçe

Mahmut Dikerdem anılıyor

İzlenme 1384

Türkiye Barış Komitesi Derneği Genel Başkanı, emekli büyükelçi Mahmut Dikerdem, 3 Ekim Cumartesi günü 14.00’de Karacaahmet Mezarlığı’nda mezarının başında anılacak. Barış Derneği'nden yapılan açıklamada, şöyle denildi:
“Barışın Elçisi” Mahmut Dikerdem; “İçtenlikle inanıyorum ki, beni yetiştiren ve her şeyimi ona borçlu olduğum halkıma yaşamım boyunca mütevazı bir hizmette bulunabilmişsem, bunu 37 yıllık mesleki görevimden çok, 3,5 yıl Barış Derneği başkanlığında yerine getirdim”

Türkiye’de barış mücadelesi denince ismi ilk anda akla gelen birkaç kişiden biri olan Türkiye Barış Komitesi Derneği genel başkanı, emekli büyükelçi Mahmut Dikerdem’i, 3 Ekim 1993'e kaybettik. “Barış mücadelesi”nin bu yılmaz savaşçısının anısına 3 Ekim Cumartesi günü 14.00’de Karacaahmet Mezarlığı’nda bir araya geleceğiz.
Mahmut Dikerdem emekli büyükelçiydi. Yıllarca Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkelerinde görev yaptı. Hariciyede bir komünist idi. Bilgili, birikimli, inançlı bir komünist. 1990 yılında SSCB’nin çözülme sürecinde birçokları başka arayışlara girmişken, kaleme aldığı “Tüm Korotiçlere Açık Mektup” ile sosyalizme sahip çıktı.
1977 yılında kurulan Barış Derneği’nin başkanlığını yaptı. 12 Eylül darbesi ile kapatılan dernek hakkında açılan davanın bir numaralı sanığı idi. Dünya onu 12 Eylül mahkemelerindeki boyun eğmez tavrıyla tanıdı.
İstanbul 2 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yaptığı savunmasında “dünyanın döndüğünü kanıtladığı için mahkûm edilmek istenen bir bilim adamının yargıçlarına ‘ne yapayım ki dünya dönüyor’ dediği gibi, bizi de ‘ne yapalım ki dünya halkları barış istiyor’ demeye zorlamayınız. Dünyanın döndüğü nasıl tartışılmaz bir gerçek ise, tüm dünya halklarının barış içinde yan yana yaşamak istedikleri ve topluca intihar demek olan savaşı reddettikleri de o kadar açık ve kesin bir gerçektir” demişti.
Kaynak: Sol org 1 Ekim 2009 

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün23 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.204.43.11