Türkçe

“Barışa Semah Dönenler”

İzlenme 686
180 kez bakılmış
16 Kasım 2015
00:53
 
Semah gösterisinin ikincisi, 15 Kasım 2015 tarihinde Paşabahçe'de gerçekleştirildi. Beykoz'da yaşayan Alevi vatandaşların ibadet edebilmesi için Cemevi taleplerini, geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu yıl da konuşmasında yineleyen Erenler Derneği Başkanı Hikmet Karapınar'a, Beykoz'un iki mahallesinde Cemevi yapılacağının müjdesi verildi.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Beykoz Erenler Dernek Başkanı Hikmet Karapınar, program başlığının 'Barışa Sema Dönüyoruz' dediği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim genetik kodlarımızda özgürlük var, demokrasi var, Cumhuriyet var. Sevgili Can'lar... Canlarımız... Maraş'ta Çorum'da katledilirken, Sivas'ta diri diri yakılırken; Osmanlı'dan bu yana zulüm ve baskıya uğrarken, avazımız çıktığınca 'Barış' diye haykırdık! Zulme karşı, işkencelere karşı, katliamlara karşı; özgürlük için, vatan için, Cumhuriyet için, hak ve adalet için, ilim-irfan için, emek için, demokrasi için, ezilenler için bu haykırışımızı daima sürdürdük, sürdürmeye de devam edeceğiz" dedi.
 
Hikmet Karapınar; "Bugün burada bir araya gelmelerinin asıl nedeninin, inançlarından dolayı zaruri ihtiyaçları olan Cemevi talebini yineledi.. Sözlerini ise; bu organizasyonda emeği geçen İbrahim Türkköç, Ümit Acur, Erdal Kahraman, Özcan Polat, Erdal Taşçı, Deniz Topal, Celal Temur, Hıdır Gültekin, Hüseyin Çobanbaş, Hasan Övünç, Nalan Yılmaz, Birsen Yılmaz, Nadire Tiran, Bahar Doğru ve Aylin Karapınar'a teşekkür ederek sonlandırdı.
Daha sonra söz Karacaahmet Sultan Dergâhı’ndan Alevi Dede'si Hüseyin Özgöz'e verildi. İhlâs ve Elham Sûreleri'ni Türkçe ve Arapça olarak seslendiren Hüseyin Özgöz, devamında ise Alevilikte inancın neler gerektirdiği konusunda Beykozlu Alevilere bilgiler verdi. Genç Alevilerin semah dönmesinin ardından ise programın sonunda vatandaşlara aşure ve lokma ikram edildi.

26/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün87 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.85.92.139