Türkçe

Binlerce metal işçisi dört kentte greve çıktı!

İzlenme 869
Binlerce metal işçisi toplu sözleşme sürecinde yaşanan uyuşmazlık nedeniyle hakları için dört kentte greve çıktı.Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sürecinde Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle binlerce metal işçisi 4 kentte 13 fabrikada hakları için greve çıktı.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal İş) üye 2 bin 200 işçi İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Manisa’daki örgütlü olduğu fabrikalarda "Bu yerinde grev var" pankartını asarak ve önlüklerini giyerek grevi başlattı.
 
Haklarını talep eden metal işçileri, Schnider Elektrik’e bağlı Manisa, İstanbul ve İzmir Çiğli fabrikaları, ABB Elektrik’e bağlı İstanbul’daki Dudullu, Kartal, Sarıtaş, Tuzla, Elmek, Kartal ile İzmir ve Kocaeli Dilovası’ndaki fabrikaları ile, GE Grid Solution ve Schnider Enerji fabrikalarında greve çıktı. DİSK'e bağlı sendika yöneticilerinin de desteğe geldiği fabrika önlerine TOMA ve çevik kuvvet polislerinin yerleştirilmesi de dikkat çekti. İşçiler hükümetin Bursa ve Kocaeli'deki grev yasağını "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Metal işçisi direnişin simgesi" sloganlarıyla protesto etti.
 
İşçilerin Talepleri:
Greve çıkan metal işçileri, ücret ve sosyal haklar konusundaki ciddi kayıplar, kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesi, kiralık işçilik uygulaması kapsamında fabrikalarda işçi çalıştırılması, geçmişte kazanılmış hakların ve sosyal ödemelerin fabrikalarda farklı şekilde uygulanması, temsilci izinlerinin yükseltilmesi gibi ekonomik ve idari hak gasplarının ortadan kaldırılmasını istiyor. EMİS tarafından belirtilen zam ise işçilerin taleplerini karşılamıyor.
 
Hükümet Bursa ve Kocaeli'deki Grevleri Ertelemişti
Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal İş’in 19 Ocak’ta Bursa ve Kocaeli’de faaliyette olan Asil Çelik’te başlatacağı grevi ‘milli güvenliğe tehdit’ gerekçeyle 60 gün süreyle ertelemek suretiyle yasaklamıştı.
 
Karara ilişkin İleri Haber’e açıklama yapan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Gece bir Bakanlar Kurulu kararıyla oldu bittiye getirdiler” diye konuşmuş, grev yasağına tepki göstermişti.
 
Önlükler Giyildi, Grev Pankartı Asıldı
GE Grid Solution fabrikasına gelen Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun yaptığı basın açıklamasının ardından grev resmen başlatıldı. Greve, çevre fabrikalardan da işçiler destek verdi.
 
Meryem Yıldırım
 
İleri haber  20 Ocak 2017

PDF indir

 

 

issuu Dergi

24/11/2020 Gün Ortalama:2783  Bugün458 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:3.94.21.209