Türkçe

Cam işçileri Lüleburgaz’da buluştu

İzlenme 1336
Trakya Lüleburgaz'da cam işçileri ile Sınıf Tavrı toplantısı gerçekleştirildi.Toplantıda Şişecam'da örgütlü bulunan Kristal İş sendikası üyesi cam işçilerinden yapılan %30 kesintiler, sendika seçimleri ve Bursa'da başlayan metal direnişi konuşuldu.
Dün Trakya Lüleburgaz'da cam işçileri ile %30 kesintiler, sendika seçimleri ve Bursa'da devam eden metal işçilerinin direnişi ile ilgili Sınıf Tavrı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Av. Erkan Kılıç ve Kristal İş Sendikasının önemli isimlerinden Ramis Özener konuştu.
 
Av. Erkan Kılıç konuşmasına günlerdir Bursa'da olduklarını, binlerce metal işçisinin, Renault ve Tofaş işçisinin selamını getirdiğini söyleyerek başladı. Metal işçisi ile cam işçisinin taleplerinin birbirinden hiç bir farkı olmadığını ve kaderlerinin de birbirinden farklı olmayacağını belirten Kılıç söz, yetki, karar hakkı için mücadele eden Bursa emekçilerinin tüm emekçi sınıflar için tarihi önemde olduğunu sözlerine ekledi.
 
Erkan Kılıç'ın ardından söz alan Ramis Özeren eski bir Tofaş Çalışanı olduğunu, bugün Bursa'da direnen metal işçileriyle kader ortaklıkları olduğunu söyledi. Metal işçilerinin gidebileceği demokratik sendikaların olduğunu ancak cam işçisinin Kristal İşten başka gidebileceği bir yer olmadığını belirten Özeren aralarındaki tek farkın sadece bu olduğunu vurguladı.
 
“ÖNEMLİ ÖZ GÜCÜNÜZLE MEYDAN OKUMANIZ”
 
Toplantının bir diğer konusu ise sendika üyesi cam işçilerinden yapılan %30 kesintilerdi.Kesintilere ilişkin yaşanan hukuki sürecin kısa bir özetini sunan Kılıç, gelinen noktada işverenin mahkeme kararıyla talep edilen belgeleri vermekten kaçındığını ve işverenin bu süreci uzatmak için elinden geleni yaptığını ifade etti.
 
Şu zamana kadar zaten ortada cam işçisi açısından büyük bir kazanım olduğunu, meselenin sadece maddi değil manevi kazanımlarına da önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç şöyle konuştu:
 
“Bu dava kazanılır ya da kaybedilir. Ama bu dava sonunda işveren de sendika da hakkına sahip çıkmak için örgütlenmiş cam işçilerinin olduğunu görüyor. Eğer kazanılırsa bu kazanım cam işçilerinin tarihine yazılması gereken bir başarıdır. Sendikanın kayıtsızlığına ve davayı itibarsızlaştırmaya çalışmasına rağmen, işverenin çıkardığı her tür zorluklara rağmen cam işçisinin kendi öz gücüyle meydan okuması önemlidir. Hakkını bilen ve arayan cam işçisinin olduğu bir yerde artık TİS süreçleri ne sendika için ne de işveren için kolay olamayacaktır" dedi.
 
“SENDİKA GENEL MERKEZİ KURNAZLIK PEŞİNDE”
 
Av. Erkan Kılıç'ın ardından söz alan Özeren ise yaptığı konuşmasında bir konuya özel olarak değinmek istediğini belirtti. Erkan Kılıç'ın bu dava ve seçimlerle ilgili açtıkları bir diğer dava ile ilgili hiç bir ücret talebinde bulunmadığını, bunun kendilerinin de mücadesi olduğunu söylediğini, buna rağmen sendika genel merkezinin onca parasına avukatına rağmen bu davanın bir parçası olmak yerine bizleri itibarsızlaşmaya çalıştığını söyledi.
 
Konuya ilişkin bundan önce İleri Haber'e özel bir röportaj yaptığını ve sonrasında Camda Sınıf Tavrı gazetesinde de aynı haberinin çıktığını ifade eden Özeren, sendika genel merkezinin buralardan bile kurnazlık peşinde koşmaya çalıştığını sözlerine ekledi.
 
 
 
Toplantının son gündemi ise dava konusu olan seçimlere ilişkin hukuki süreçler oldu. 3 Haziran'da görülecek olan davaya ilişkin söz alan Kılıç, şu aşamada tanıkların dinlenmeye başlanacağını, karşı tarafın savunmasını dayandırdığı gerekçelerin tek tek yalanlandığını, ortada çok açık bir usulsüzlük olduğunu belirtti. Sendika genel merkezinin bu işi uzatmak için elinden gelen her şeyi yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirten Kılıç, "dava sürecini yakından takip ediyoruz, 3 Haziran günü hakimin kararı sonrasında ne yapacağımızı hep birlikte kararlaştıracağız" dedi.
 
CAM İŞÇİSİNDEN RENAULT İŞÇİSİNE DESTEK
 
Toplantı çıkışında cam işçileri 'Reno İşçisi Yalnız Değildir, Metal İşçisi Yalnız Değildir, İşçilerin Birliğini Sermayeyi Yenecek' sloganları atarak Bursa'da direnen metal işçilerine dayanışma mesajı gönderdi.
 
(İleri-Emek) 18 Mayım 2015
Bookmark and Share
 

PDF indir

 

 

issuu Dergi

24/11/2020 Gün Ortalama:2783  Bugün459 ziyaret var  Sitede 4 Kişi var  IP:3.94.21.209