Türkçe

Cam işçisi için önemli karar açıklandı

İzlenme 1453
Kristal İş sendikasının Trakya Şubesinin delege seçimlerinde yaşanan usulsüzlüklerin mahkemeye taşınmasının ardından beklenen karar bugün açıklandı. 6 bin cam işçisini yakından ilgilendiren karara göre delege seçimleri yeniden yapılacak.Böylece Kristal İş sendikasının Genel Kurulu öncesi en büyük şubenin seçimleri tekrarlanırken, cam işçisi kendi sınıf tavrı için sandık başına gidecek.
Lüleburgaz İş Mahkemesi Şişecam’da çalışan cam işçilerini yakından ilgilendiren bir karar aldı. Kristalsendikasının en büyük şubelerinden olan Trakya Şubesi’nde yaşanan usulsüzlükeri yargıya taşıyan işçiler, seçimlerin yenilenmesini istedi.
 
 Lüleburgaz İş Mahkemesi’nin bugün açıkladığı karara göre sendikada delege seçimlerinin usulsüz bir biçimde yapıldığına hükmetti. Kristal İş sendikası Genel Merkezi’nin kararı temyiz ettirmesi beklenirken, işçiler kendi tavırlarını seçimde göstereceklerini belirtti.
 
Mahkemenin aldığı karar uyarınca sendikanın en büyük şubelerinden biri olan Trakya Şubesi’nin seçimleri yeniden yapılacak. Böylece sendikanın şube yönetimi yeniden belirlenecek ve Genel Kurula gönderilecek delegelerinde kimlerden oluşacağı yeniden seçilecek. Genel Kurul öncesi bu kararın sendika içindeki dengeleri sarsacağı düşünülürken, işçiler bu sefer işi “şansa bırakmayı” düşünmüyor.
 
Kristal İş sendikasının Trakya Şubesi’nde seçimleri Genel Merkez yönetiminin listesi kazanmıştı. İşçilerin Genel Merkez yönetiminin son yıllardaki uygulamalarına karşı çıktığı bilinirken, işçiler daha iyi bir sendika talep ediyorlar.
 
(İleri-Emek) 15 Temmuz 2015
Bookmark and Share
 

PDF indir

 

 

issuu Dergi

24/11/2020 Gün Ortalama:2783  Bugün458 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:3.94.21.209