TürkçePDF indir

 

 BANK-SEN'DE SINIF SENDİKACILIĞI KAZANDI

İzlenme 1735

Türkiye Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Bank-Sen) 12. Genel Kurulu, bu hafta sonu İstanbul'da toplandı. Şişli'deki DİSK Genel Merkez Toplantı Salonu'nda yapılan genel kurulda sınıf sendikacılığı anlayışına sahip bir yönetim işbaşına gelirken, genel başkanlığa Duygu Çalışkan seçildi. Oy kullanan 58 delegenin 53'ünün oyunu alan Çalışkan, sendikanın ilk kadın genel başkanı olmuş oldu
 
En son 2011 yılında genel kurul düzenleyen sendikanın iki dönemdir genel başkanlığını yürüten Önder Atay, tekrar aday olmadı. Divan başkanlığını emektar sendikacı Kamil Kartal'ın yaptığı genel kurulla, sendika kayyum tehlikesinden de kurtulmuş oldu.
 
Genel kurulun ilk gününde, tüzük değişikliği ve önergeler oylanırken, bugün yönetim kurulu ve genel başkan seçildi. Genç isimlerin işbaşına geldiği yedi kişilik yönetim kurulunda, üç kadın bulunuyor. Önceki dönemden farklı olarak, bir sigortacı ve altı bankacının yer aldığı yönetim kurulunun tamamı sektörde fiilen çalışan isimlerden oluştu.
 
Yeni yönetim, yıllardır atalet içinde olan sendikada hızlı bir örgütlenme kampanyası başlatmayı ve sektörün önemli işletmelerinde toplu sözleşmeler imzalamayı hedeflediklerini açıkladı. Sınıf sendikacılığı iddiasındaki yeni yönetim ayrıca, örgütlenme gizliliği dışında tüm kararları kamuoyuna sunmayı, geçmişin aksine mali şeffaflık sağlayarak üç ayda bir mali rapor yayınlamayı, hesap verebilir olmayı ve aktif sendika üyeleri ile birlikte sendikayı yönetmeyi vaat etti.
 
Dün yapılan tüzük değişikliği ile genel başkanlık iki dönem ile sınırlandırıldı.
 
İleri Haber  28 Şubat 2016
Bookmark and Share
 

25/06/2024 Bugün337 ziyaret var  Sitede 4 Kişi var  IP:34.239.176.54