Türkçe

Kristal-İş sessizliğini koruyor...

Türkiye'nin en büyük cam üreticisi olan Şişecam'ın Mersin'deki fabrikasında 200 işçi işen çıkartılacak. İşten atılacak işçilerin tamamının muhaliflerden seçildiği öğrenilirken, fabrikada örgütlü olan Kristal-İş sessizliğini koruyor.
Kırklareli, Gebze, Bursa, Eskişehir ve Mersin'de toplam 12 fabrika ve Şişecam bünyesinde çalışan 5800 işçi ile cam sektöründe tekel olan Şişecam AŞ. Kristal- İş'in örgütlü olduğu Mersin bölgesindeki iki fabrikada ekonomik krizi bahane ederek 200'e yakın işçiyi işten atma kararı aldı. İşçiler işyeri yönetimi tarafından aranarak %14 ila 26 arasında uygulanacak olan teşvik uygulamasından yararlanmaları yönünde baskı uygulanıyor.
 
SENDİKA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR
 
Alınan kararın ardından Kristal İş sessizliğini korurken, işten çıkarılacak işçilerin neredeyse tamamı muhalif isimlerden oluşuyor. Bu durum işçiler arasında listelerin ve işten çıkarılma koşullarının sendika ve işveren işbirliği ile yapıldığı görüşünü hakim kılıyor.
 
Yakın zamanda kapanan Topkapı fabrikası işçileri çatılara çıkıp direnerek yatay geçiş hakkını elde etmiş ve sendika yönetimi bu kapanışın da bundan sonraki yaşanacak kapanma ve daralmalara örnek olduğunu beyan etmişti.
 
ÜCRET ORTALAMASI DÜŞECEK
 
Mersin'deki daralmada işveren - sendika işbirliğinin bir örneği de düşük ücret politikası. İşten çıkarılacak işçilerin tamamı muhalif ve en yüksek saat ücretli işçiler. Bu işçiler çıkarılarak ücret ortalaması düşürülecek. 5-6 ay gibi kısa bir süre sonra 450 tonluk fırın yatırımıyla tekrar işçi alımı yapacak olan Şişecam böylece düşük saat ücretli işçiler alarak ücret ortalamasını bir kere daha düşürecek.
 
Tüm bu sorunlar eşliğinde işçiler ne yapacaklarını konuşuyor. Kristal İş’in geleneğinin mücadeleci ve işçiden yana olduğunu belirterek son yıllarda bu kimliğin yok olduğunu ve işveren sendikası gibi davrandığını ifade ediyor.
 
İlerihaber  22  Ekim 2015
Bookmark and Share
 

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün65 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:34.228.194.177