Türkçe

Şişe cam işçileri kulelere sesini duyurdu

Şişe Cam, en eski fabrika­larından biri olan Anado­lu Cam Sanayi Topkapı Fabrikasını İstanbul'dan Eskişehir'e taşıyor. Ancak fabrika yönetimi fabrika kapanıyor diyor. Şişe cam Fabrikası'nın Aralık sonu itibariyle Eskişehir'e taşın­ması ancak işçilere yatay geçiş hakkı tanınmamasına karşı işçiler dün Kanyon Alışveriş Merkezi önünden İş Bankası kulelerine kadar yolu keserek yürüdüler. Kristal-İş Sendikası'nın tüm şubelerinden Topkapı'daki işçi arkadaşlarına destek için Şişe Cam Eskişehir, Mersin, Bursa ve Trakya fabrikaların­dan gelen 2000'in üzerinde işçi, arkadaşlarını yalnız bı­rakmadı.

Yürüyüş esnasında; "Sa­daka değil hakkımızı isteriz", "Vur vur inlesin kuleler din­lesin", "Ekmek yoksa barış da yok" sloganları atıldı. İş kulelerin önüne gelindiğinde burada bir basın açıklaması okundu.

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, işçilerin burada haklarını istediklerini, fabrikaların kapanmadığını, işçilerin işsiz kalmalarına gerek ol­madığını, 11 şubeye işçi­lerin yatay olarak çok rahat geçebileceğini söyledi.

Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Topkapı fabrikası taşınırken işçilerin işinin güvence altına alınması gerektiğini, çözüm istediklerini, diğer fabrikalara yerleştirilmelerini istediklerini söyledi. Haklarını elde edinceye kadar işçileri tek vücut olmaya çağıran Çe­tintaş sözlerini, "Biz haklı­yız, hakkımızı sonuna kadar alacağız" diyerek bitirdi. Ardından işçi ailelerinden Burcu Pınar; "Ben çocuk gelişimi öğretmenliği oku­yorum. Babam işsiz kalın­ca, benim eğitim hakkımda çalınmış oluyor. Bu kalemi şişe cam patronlarına iletilme­sini, onların kalemi kırmasını istiyorum. Artık nasıl okuya­cağım?" diyerek isyan etti.

soL gazetesine konuşan Mersin Şişe Cam'dan Özcan: "Biz bugün Topkapı'da çalı­şan işçi kardeşlerimize destek olmak için geldik. Birliğimi­zi, gücümüzü göstermeye geldik. Haklarını alacağız" dedi.

Topkapı fabrikası çalışanı Serkan Bircan : "Fabrikanın kapanmasına bir hafta kaldı. Biz yatay geçiş hakkımız verilesiye kadar eylemlerimize devam edeceğiz. İş yerinde her sabah 7.30-8.00 arasında eylem yapıyoruz Ayıca,yemek yemiyoruz" dedi.

Neslihan Koçaslan

22 Aralık 2012

soL Gazete

Bookmark and Share

PDF indir

 

 

issuu Dergi

07/08/2020 Gün Ortalama:1386  Bugün339 ziyaret var  Sitede 6 Kişi var  IP:3.231.25.104