Türkçe

Cam İşçilerinin Mücadele Geleneği Sürüyor

Şişecam A.Ş.'nin, 'fırın kapatma' bahanesiyle işten çıkardığı 200 işçi eylem yaptı. Mersin'de Anadolu Cam, Eskişehir ve Trakya Cam fabrikalarından 200 kişinin işten çıkarılmasının ardından işçiler, eyleme geçti. 22 kişi ile başlattıkları açlık grevlerini, Beykoz/Paşabahçe'ye taşıyan işçiler, günlerdir Kristal-İş Sendikası'nın Paşabahçe'deki Merkez binasında açlık grevlerine devam ediyorlar. sürdürdükleri açlık grevlerine destek çağrısında bulunan işçiler, bölgenin dinamiklerinden duyarlılık bekliyorlar.
 
Biz de gittik, konuştuk ve destek olduk. İleriye sürdükleri taleplerine henüz olumlu bir yanıt alamamış olan işçilerde yılgınlık yoktu
"Ekmeğimizin peşindeyiz", "İşimize geri dönmek istiyoruz" diyorlardı. "Şu an bizlerden somut istekleriniz nedir? Ya da nelere ihtiyacınız var" diye yöneltilen bir soruya ise, "Ayağınıza sağlık buraya kadar gelmeniz yeterli, ancak; şimdilik bir kaç battaniye ve yer yatağı ulaştırabilirseniz seviniriz" dedi, içlerinden biri. "Üç gündür buradayız" dedi ve devam etti içlerinden bir başkası. "Taleplerimiz olumlu sonuçlanıncaya kadar burada kalacağız. Taleplerimizin karşılanması noktasında henüz herhangi bir aşamaya gelemedik" diyerek devam eden işçi ise adının 'İsmail' olduğunu söyledi. Kristal-İş Sendikası'nın  28 Aralık 2015 Pazartesi günü Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısından çıkacak sonuçtan da umutlu olmak istiyorlardı. Ama olmadı. Cam işçileri kendi evlerinden kovuldu. 
 
Sonra bölgenin dinamikleri harekete geçti ve Beykoz Birleşik Haziran Hareketi bileşenlerinin de yer aldığı bir koordinasyon komitesi oluşturuldu. Bu komitenin ilk işi ise, işçilerin sokağa bırakılmalarına çare üretmek oldu. Kendilerine ait olan Kristal-İş Sendikası Merkez binasından kovulan işçilere Paşabahçe emekçileri bağrını açtı.
 
Sendika yönetimi  tarafından 'Çevik Kuvvet' çağrılarak binadan atılan işçilere barınacakları bir mekan olarak, yarım otobüs, 4 Ocak 2016 tarihine kadar işçilerin barınacakları bir mekan haline getirildi. Ekonomik kriz bahanesiyle işten atılan işçiler, bir çok zorlukla cebelleşirken bir de sendikanın ihanetine uğradı. iki aydır sürdürdükleri direnişlerine bir de kendi evlerinden kovulmak eklendi.
Bu yaşanan acı gerçek bir kez daha gösterdi ki, kendi üyelerini, kendilerine karşı bir tehdit olarak gören yöneticiler, sendika yönetimlerinden kovulmadıkları sürece, işçilere hiç bir zaman huzur yok. 
 
Her türden sözün bittiği bir durumdan söz ediyoruz. 1966 Grevi ile işçi sınıfı tarihinde önemli bir yeri olan cam işçilerinin direniş tarihi ile hiç bir şekilde örtüşmeyen bir tutumdan söz ediyoruz. Bu sendikanın ve bu cam işçisinin tarihinde böyle bir rezillik hiç bir zaman yaşanmamıştır. Cam işçileri sendikanın misafiri değil gerçek sahipleridirler. Yalnız Kristal-İş Sendikası yöneticilerinin değil, hiç bir sendikanın yöneticisinin haddi değildir işçileri evlerinden kovmak.
 
Bu havzada fabrikaların kapılarına kilit vurulmuş ve arsaları ise siyasi iktidarlar tarafından birilerine altın tepside sunulmuş olabilir. Hatta, geçmişteki kimi sendika yöneticileri de bir çok hata yapmış olabilir. Ama unutulmasın ki, bu havzada yaşayan emekçi halk, emekçilerin dostudur. Şişecam A.Ş.'nin bütün çalışanları çok iyi bilirler ki sınıf birlik olur, sınıf birlikte ayağa kalkarsa, bu havzanın insanları da onlarla birlikte yürünür.
 
Bütün Beykoz halkını bu mücadelenin arkasında değil, iş kolundaki işçilerin talepleri doğrultusunda hep birlikte, yan yana yürümeye davet ediyorum. Birlik olursan başarmamamız için bir neden yok. 
 
İsmail Özkan
30 Aralık 2015
Bookmark and Share
 

19/07/2019 Gün Ortalama:311  Bugün21 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.229.113.106