TürkçePDF indir

 

 Ayvalık Tabiat Platformu'ndan...

İzlenme 1862

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası'nda Bakanlığın sit dereceleriyle ilgili yeninden değerlendirme adı altında yürüttüğü çalışmalara tepki gösteren Ayvalık Tabiat Platformu, söz konusu çalışmayı, iktidarın yeni bir rant alanı yaratma ve doğal ekosistemi yıkma projesi olarak gördüklerini belirtti.
Ayvalık Tabiat Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Balıkesir'in Ayvalık ilçesi ve Cunda Adası'nda sit dereceleriyle yürüttüğü yeniden değerlendirme çalışmalarına tepki gösterdi. Platform açıklamasında "Bu çalışma yeni rant alanları açma ve Acarlar'ın arazileri üzerindeki koruma statülerinden en önemlisini kaldırma girişimidir" dedi. 
 
Ayvalık Tabiat Platformu konuya ilişkin açıklamasında yapılan çalışmaya karşı itirazlarını şu şekilde dile getirdi:
 
1- Çevre Bakanlığının  böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Kararname ile kurulmuş bir bakanlık kanunun yetkilerini aşamaz. Bu çalışma ile hem Milli Parklar Kanunu, hem de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ilkeleri yok sayılmıştır.
 
2- Bakanlık bu çalışmada  Doğal Sit Alanlarının sadece kara kısmını incelemeye almıştır. Denizle devamlılık arz eden ve bağlantılı olan kısım değerlendirmeye alınmamıştır. Habitat sadece  kara ile sınırlı değil deniz ile iç içe geçmiş ve  ortak bir ekosistem oluşmuştur. Bu nedenle çalışma bilimsel de değildir.
 
3- Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer alan Doğal Sit Alanları içerisinde tarihi eserler de vardır. Yasa gereği  Tescilli Kültürel Varlıklar çevresi  ile birlikte değerlendirilir.  Bu çalışma ile bu  ilke yok edilmiştir.  Ayvalık’taki Doğal SİT Alanlarının bir bölümü Kültürel SİT Alanları ile iç içedir. Bu nedenle çalışma ortak olmalıdır. Doğrusu ise bu çalışmaya  aynı zamanda Kültür Varlıkları Koruma Kurulu da katılmalıdır. 
 
4- Çalışma sonucunda hangi kurulun hangi yetki ve bilimsel donanımla karar vereceği belli değildir.
 
5- Bu çalışma Tabiat Parkını süreç içerisinde ortadan kaldırmaya ön hazırlıktır.
 
6- Bu çalışma yeni rant alanları açma ve Acarların arazileri üzerindeki koruma statülerinden en önemlisini kaldırma girişimidir.
 
Platform açıklamasında yargıya başvuracaklarını belirterek "Tüm bu nedenlerle Doğal SİT Alanlarının yeniden değerlendirilmesi  projesini  iktidarın yeni bir rant alanı yaratma ve doğal  ekosistemi yıkma projesi olarak görüyoruz. Ayvalık Tabiat Platformu olarak konu ile ilgili başta yargı yolu olmak üzere tüm meşru zeminlerde mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. 
 
Balıkesir’in iki önemli sit alanı olan Ayvalık ve Cunda Adası'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özel bir firmayla anlaşarak başlattığı “sit alanlarının yeninden değerlendirilmesi” çalışmasının arkasında Cunda Adası'nda 400 dönüm arazisi bulunan Acarlar Şirketler Grubu’nun yaptığı girişimin yattığı iddia edilmişti. 
 
(İleri Haber) 6 Ekim 2015 
Bookmark and Share
 

17/06/2024 Bugün422 ziyaret var  Sitede 10 Kişi var  IP:3.230.173.188