TürkçePDF indir

 

 AYVALIK ADALARI TABİAT PARKINI VERMİYORUZ...

İzlenme 3044


Ayvalık Adaları Tabiat Parkını Koruma Platformu 29 Ocak 2011 Cumartesi günü Cunda Adası’nda Taş Kahve önünde, basın açıklaması yapmak üzere bir araya geldi.

Platform tarafından hazırlanan broşür, Ayvalık ve Cunda halkına dağıtıldı.

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK TABİAT PARKI TEHDİT ALTINDA

Çocuklarımıza, torunlarımıza, gelecek nesillere karşı sorumluluklarımız var. Borcumuz var. Yarın vicdanlarımız rahat bir şekilde yataklarımıza uzanmak istiyorsak ve torunlarımıza karşı yüzümüzü yere eğmeden konuşmak istiyorsak; bugün bunun gereklerini yerine getirme günüdür. Belki yarın artık çok, ama çok geç olabilir.

Doğa için, yeşil için, zeytin için,

Çiçekler, böcekler, arılar uğruna,                                      

Kuşlar aşkına, balıklar aşkına, denizler aşkına,

Kısacası yaşamak ve yaşatmak için el ele vermeliyiz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platformu adına basın açıklamasını Hasan Tosya okudu. Açıklamada “Bizler bugün burada çocuklarımıza ve gelecek nesillere karşı sorumluluk bilinciyle; doğa için, zeytin için, çiçekler, böcekler, arılar uğruna, kuşlar, balıklar, denizler aşkına, kısacası yaşamak ve yaşatmak için, Ayvalık Adaları Tabiat Parkını vermeyeceğimizi haykırmak için bir araya geldik.
29 Aralık 2010’da 6094 sayılı yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu’nda yapılan son değişiklikle milli park, tabiat parkı gibi koruma alanları ve doğal SİT alanlarında elektrik üretim tesisleri kurulabilecek olması Türkiye geneli ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı için tehdit oluşturuyor. TBMM’nden sessiz sedasız geçen bu kanun değişikliği Cumhurbaşkanı’nın önünde imza için bekliyor.
Bu yeni enerji yasasıyla; Cunda’da rüzgâr tribünlerinin kurulması istenen yerlerin doğal SİT ve mutlak koruma alanı bölgesinde olduğu için anıtlar kurulundan izin,  belediye meclisinden onay alamayan şirketlerin önündeki engeller kaldırılıyor.
Ayvalık Belediyesi tarafından kurulmak istenen rüzgâr enerji santraline izin verilmezken adalarımız özel şirketlere peşkeş çekilmek isteniyor.
Bakanlık tek yetkili makam olacakmış. 20 kişilik kurul kuracaklarmış. Bu 20 kişilik kurul, doğamızın satılıp satılmayacağına karar verecekmiş. Gerekirse doğamızı santrallere açacaklarmış. Bizlerin ve doğanın yaşam alanlarını satma yetkisini onlara vermedik; vermeyeceğiz. Bizler, kurda kuzu teslim edilmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Doğayı korumakla yükümlü yöneticiler, gözlerini para hırsı bürümüş bir avuç talancı ne isterse onu yapıyorlar. Bizler, onlara doğayı yok etsinler diye vekâlet vermedik. Eğer doğamızı yasalar koruyamazsa bizler koruyacağız. Doğamızı korumak için tek ses, tek yürek olmayı başaracağız.” denildi.

Doğanın tahrip edilmesine karşı çıkan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platformu Ankara'da yapılan eyleme de temsilci gönderdi. Platform temsilcileri, 24 Ocak 2011 tarihinde Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara'ya gelen 180 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile birlikte TBMM önünde 'Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı'nı protesto ettiler. Yöresel kıyafetleriyle eylem gerçekleştiren grup, 'Anadolu'yu vermeyeceğiz' sloganlarıyla Meclis'e seslendi.

Müjde! Anadolu doğasını katledecek Tabiat Kanunu'nun Meclis'teki Çevre Alt Komisyonu toplantıları iptal edildi! Meclis'te görüşülmeye başlanan ve geniş tepkilere neden olan Tabiat Kanunu'nun alt komisyon toplantıları gelen baskılar sonucunda iptal edildi.

Berin ÖZKAN

Şubat 2011, sayı:23

Bookmark and Share

25/07/2024 Bugün612 ziyaret var  Sitede 4 Kişi var  IP:3.235.182.206