TürkçePDF indir

 

 Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik seminer

İzlenme 2488

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi ve eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın,  Ayvalık'da AB ve ülke gündemini değerlendirdi. Murat Karayalçın, Ayvalık Belediyesi öncülüğünde; Friedrıch Ebert Stıtung Türkiye Temsilciliği ve kısa adı Türk-Alman Tandem Dayanışma ve Entegrasyon Derneği işbirliğiyle düzenlenen, "AB Projeleri Hazırlama Eğitimi" ve "AB İlişkileri" seminerde konuşmacı olarak katıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'i makamında ziyaret eden Karayalçın, ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı
Ayvalık'a daha önce turist olarak birden fazla geldiğini ancak resmi bir program kapsamında ilk kez geldiğini vurgulayan Karayalçın, AB'nin kendi sorunlarının bulunduğuna işaret ederek, “AB'yi kuran ilk 6 ülkede AB konusunda ciddi kaygıların bulunduğu görülüyor. Yakın gelecekte Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının hayata geçmesi için yapılan çalışmalar var bunun gerçekleşmesine olumlu bakıyorum” dedi. 
Türkiye'de bir 'Kürt Sorunu' olduğunu söyleyen Murat Karayalçın, barış süreci ile ilgili bir soruya, "Biz; 1989 yılından bu yana Kürt sorununun çözümü için cesaretle ve geniş ufukla çaba harcamış bir partiyiz. Biz o yıllarda özellikle; TBMM'de temsil edilen siyasi partiler ikişer temsilci versinler ve bir araya gelinsin. Herkes elini taşın altına koysun. Sorunu nasıl çözeceğimizi müzakere ederek, karara bağlamayı istemiştik. Ama bu önerimiz kabul edilmedi. Şimdi yeni bir süreç var. Ama bu bizim önerimiz değil. "Biz bu sorunu, kardeşlik ve demokratikleşme anlayışı içerisinde çözebileceğimize inanıyoruz. Çünkü biz Cumhuriyeti kurmuş bir partiyiz. Dolayısıyla bu sorunun çözümü en çok bizim için önemlidir. Bu sorunun çözümü içinde biz; ulus devlet ve üniter devlet yapısını koruyarak formüller geliştirdik" ifadelerini kullandı. 
Türkiye'de AK Parti'nin karşısında ciddi bir muhalefet olmaması iddialarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Karayalçın, “CHP AKP'nin karşısında en büyük muhalefet olarak durmaktadır” dedi.
Ayvalık Sefa Çamlık muhtarının, “Büyük Şehir Yasası Ayvalık için nasıl bir sonuç doğuracaktır” sorusuna ise kısaca, “yararlı da zararlı da olabilir” dedi. Yani, nereden bakıldığına bağlı demek istedi.
Bir diğer soru da Ayvalık Sol Gazetesi muhabirinden geldi. 
Dünya Kalkınma Ajansı Bakanlar Kurulu Kararları ile yerel yönetimlerin 26 bölge esasına göre yapılandırılıp güçlendirilmesini istiyor. 
Kürt siyasal önderliği de üniter devlete evet diyerek, kimi belirsizlikler olsa da Federasyon ya da Eyalet sistemi öneriyor. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesine evet diyor.
“Cumhuriyet Halk Partisi ise, Avrupa Birliği şartında yer alan yerel yönetimlere sadece bölge için değil Türkiye'nin bütünü için evet diyor.
AKP ise, Bütün bunlara evet diyerek bunların gerçekleşebilmesi için anayasal değişiklikle birlikte başkanlık ve yarı başkanlık sistemi öneriyor. Bir adım gerisi, partili başkanlık diyor.
O zaman, “Cumhuriyet Halk Partisi AKP'nin önerdiği Başkanlık ve yarı başkanlık sistemine karşı çıkarken kendi kendisi ile çelişki içine düşmüş olmuyor mu?” 
M. Karayalçın'ın cevabı çok kısa oluyor:  “Biz ulus ve üniter devlet esas olmak kaydıyla bu sorunun Parlamenter sistem içerisinde çözülebileceğini söylüyoruz.” 
 
İsmail Özkan 13 Mayıs 2013
Bookmark and Share
 

25/07/2024 Bugün588 ziyaret var  Sitede 4 Kişi var  IP:3.235.182.206