TürkçePDF indir

 

 TABİAT PARKINA İNCELEME

İzlenme 2935


Ayvalık Adaları Tabiat Parkı için hazırlanan 1/25 bin ölçekli uzun devreli revizyon planının iptali için dört kişi tarafından bireysel olarak;Pateriça Ada Doğasını Kültürel Hayatını Yaşatma ve Dayanışma Derneği ile GÜMÇED tarafından dernekler olarak, Ayvalık ve Küçükköy Belediye olarak orman ve Çevre bakanlığı aleyhine danıştay’ın 6. dairesine dava açılmıştı.

TMMOB’un müdahil olduğu davada DANIŞTAY’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine 19 Temmuz 2011’de Danıştay Hâkimleri ile birlikte Danıştay’ın belirlediği bilirkişiler Tabiat Parkını incelemek üzere Ayvalık’a geldiler.

 19 Temmuz sabahı davacılar, davacıların avukatı Zehra Yetkin, Davalı Çevre ve Orman Bakanlığı Temsilcileri, Danıştay Hâkimleri ve Bilirkişiler Ayvalık Adliyesinde bir araya gelerek inceleme güzergâhını belirlediler. İnceleme Şeytan Sofrası’ndan başladı. Şeytan Sofrası’nda Tabiat Parkı panorama ve harita üzerinden incelendi. Oradan Tabiat Parkı güzergâhı takip edilerek Hakkıbey Yarımadası’na gidildi.  Daha sonra Cunda’ya geçilerek; Ortunç, Çamlı Manastırı, Pateriça (1. ve 2. Köy) ve Ayışığı Manastırı incelendi.  

 20 Temmuz sabahı Tabiat Parkı denizden incelenmek üzere heyet tarafından kiralanan tekne ile denize çıkıldı. Tabiat Parkı içindeki adalar ve mülkler denizden incelendi.

 Tüm davacılar, sonucu beklerken adalete olan sonsuz güvenlerini bir kez daha belirttiler

Papalina Gazetesi

Ekim 2011, Sayı 26
 
Bookmark and Share

 

               


17/06/2024 Bugün426 ziyaret var  Sitede 10 Kişi var  IP:3.230.173.188