TürkçePDF indir

 

 Ayvalık'ta “Torba Yasası” Protesto edildi

İzlenme 3012


Ayvalık Demokrasi Platformu, Ayvalık Belediye-İş, KESK’e bağlı SES,  Eğitim-Sen, Tümbel-Sen,  BES sendikalarının Ayvalık temsilcilikleri, 30 Aralık 2010 Perşembe günü saat 12.30 da Ayvalık Cuhmuriyet Alanı'nda bir araya gelerek "Torba Yasasını Kabul Etmeyeceğiz" dediler.

ZAFER DİRENE EMEKÇİNİN OLACAK” ve “KESK” pankartı arkasında birarayageleneylemcilere CHP, DSP,  EMEP,  ÖDP, TKP İlçe Yöneticileri, Esnaf Güç Birliği Derneği, HALKEVi, Pir Sultan Abdal Derneği ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri destek verdiler.

Ortak basın açıklaması, Belediye-İş Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Aydoğan  tarafından okundu. "Kentleri yaşanabilir kılan belediye işçilerinin emeklerinin bir çırpıda çöpe atılmasını kabul edemeyiz" Torba yasası, esnek çalışma: "uzaktan çalışma", "evden çalışma" ve "çağrı üzerine çalışma" biçimleri altında yasalaşıyor. Kırıntı sosyal haklar getirilirken çalışanların İş Yasası'ndan ve çalışma haklarından yararlanması imkânsızlaşıyor.Torba yasa, işçi ve emekçilerin sömürüsünü derinleştirmekte, sermaye için ucuz emek cenneti vaat etmektedir.Torba Yasası işverenlere vergi affı, emekçilere kölelik getiriyor... “ diyen  Aydoğan, "AKP sermayeye öncelik veren, yıkım politikalarını esas alan, barışı değil çatışma kültürünü derinleştiren yaklaşımda ısrar etmektedir." dedi. 

Basın açıklamasından sonra, Ayvalık Postanesine kadar ellerinde, ‘Krizin Bedelini Halk Değil, Patronlar Ödesin’,  ‘Torba Yasa AKP’nin Kafasına Geçecek’, ‘Sözleşme Değil, Kadrolu Çalışma’, ‘Emekçinin Özlük Haklarına Dokunma’ yazılı dövizler taşıyarak, yürüyen emekçiler, “Torba Yasası” karşıtı topladıkları 750'ye yakın imzaları Bakanlıklara postaladılar.

AKP'ye Siyah Çelenk Bırakıldı

Ayvalık Postanesinden AKP Ayvalık İlçe binasına doğru yürüyüşe geçen emekçiler, yürüyüş boyunca sık sık "Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Erecek", "İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek","Hükümet Yasanı Al Başına Çal","Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek" sloganları atılarak AKP ilçe binasının önünde toplandılar. AKP İlçe girişine siyah çelenk bırakmasına izin verilmeyen emniyet yetkilileri ile kısa bir tartışmadan sonra, çelengi AKP İlçe binasının önüne bırakan işçi ve emekçilere, Ayvalıklılar alkışlarla ve korna çalarak destek verdi.

İsmail ÖZKAN

Şubat 2011, Sayı:23

Bookmark and Share

18/05/2024 Bugün379 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:44.211.117.197