Türkçe

Ayvalık’ta Forum: “Yerel demokrasi için mahalle meclisleri olarak örgütlenmeliyiz”

İzlenme 48
Ayvalık Demokrasi Platformu “Nasıl bir yerel yönetim istiyoruz ve bunu nasıl örgütleriz” başlığında bir forum düzenledi.
 
5 Ocak Cumartesi Günü, Ayvalık Orhan Peker Sanat Galerisi’nde  “Nasıl bir yerel yönetim istiyoruz ve bunu nasıl örgütleriz” forumu gerçekleştirildi.
Ayvalık halkının, STK’ların, emek ve meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, muhtarların da davetli olduğu foruma yoğun ilgi gösterildi. Ayvalık’ın bir çok mahallesinden gelen katılımcıların yanı sıra, bir çok siyasi partiden de katılımcılar forumda bir araya geldi. 
Forum, toplantının amacını anlatan kısa bir konuşma ile başladı; “Nasılsın? Sorusuna “memleket gibi” diye cevap veriyoruz. Edip Cansever’in dediği gibi “insan yaşadığı yere benzer, o yerin havasına suyuna”. Memleketimiz, yaşadığımız coğrafya sadece ekonomik ve fiziki koşullarımızı değil, duygu durumumuzu da belirliyor. İyi olabilmenin koşulları elbette “duyarsız” olmaktan geçmiyor.
İyi olmanın koşulu yaşadığımız yeri iyileştirme umudunu yitirmeden çaba göstermekten geçiyor.” denilen konuşmanın ardından, Ayvalık’ın tarihi ve bugününe ilişkin kısa bir bilgilendirme yapıldı.
 
Platform, yerel seçimler yaklaşırken, kentin sorunlarını orada yaşayanların ortaya koymasının ve çözüm önerilerinin dile getirilmesi kadar bu önerilerin hayata geçirilmesine katkı sağlayacak mekanizmaların, örgütlülükleri nasıl kurulup geliştirileceğini tartışmaya açtı.
 
Forumun ikinci bölümü için şu vurgu yapıldı:
 
“Bu forumda bahsedilen, işaret edilen tüm sorunların sadece mağduru değil aynı zamanda muhatabı olduğumuzu bilince çıkartmak zorundayız.
Bize oy kullanmayı, hangi partiye veya kişiye oyumuzu vereceğimizi bir seçim olarak sunup, seçimi irademizin tek yansıması olarak dayatıyorlar. Oysa aslında yapacağımız tek bir seçim var:
Ya kendimizi sadece bir seçmen olarak görüp, oyumuzu kullanmak ile yetinecek, sonra ne olursa kabulümüz diyeceğiz, ya da seslerimizi, sözlerimizi, renklerimizi, fikirlerimizi, emeğimizi birleştirerek yarınları birlikte şekillendireceğiz.
Asıl yapacağımız seçim budur.”
 
İkinci oturumda çözüm önerilerine dair söz alan katılımcılar, katılımcı belediye için halk örgütlenmesinin önemine vurgu yaptı.
Bir kent inisiyatifi ile birlikte mahalle meclislerinin oluşturulması ve kentin yönetimine aktif katılımlarının sağlanması için somut adımlar atılması konusunda ortaklaşıldı.
 
Toplantıda yapılan tüm konuşmalar platform tarafından kayıt altına alınırken, sonuçları önümüzdeki hafta daha detaylı olarak bir deklarasyon ile açıklanacağı duyuruldu. Katılımcılar yerel örgütlülüğü geliştirmeye yönelik planlama için de önümüzdeki günlerde bir araya gelecek.
 
direnisteyiz25.org

Duplicate entry '1560913702' for key 'PRIMARY'