Türkçe

Burhaniye’de 8 Mart

İzlenme 626
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde miting gerçekleştiren kadınlar bölgede bir süre süre önce kapatılan Kadın Dayanışma Merkezi’nin yeniden açılması talebini dile getirdi.
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde dün miting gerçekleştiren kadınlar; kadın cinayetleri, savaş ve kadına yönelik ayrımcı politikalara dikkat çekerken bölgede bir süre süre önce kapatılan Kadın Dayanışma Merkezi’nin yeniden açılması talebini dile getirdi.
 
Burhaniye Emek ve Demokrasi Platformu Kadın Meclisi tarafından düzenlenen mitinge çevre ilçelerden kadınlar katılım sağladı. Yürüyüş kütüphane önünde başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Kadınların aldığı ortak kararla, mitinge katılım sağlayan erkekler kadınların arkasında yürüdü.
 
“Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin jiyan azadi”, “İsyan, devrim, özgürlük”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganlarının sıkça atıldığı yürüyüş kortejinin en önünde "Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" pankartı taşındı.
 
Erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren Ayşe Paşalı ve Güldünya Tören’in fotoğraflarının da taşındığı yürüyüşte polis kurşunuyla katledilen kadınlar da unutulmadı. Kadınlar "Faşizme karşı omuz omuza" sloganıyla devlet şiddetine de tepki gösterdi.
 
Meydanda okunan açıklamayı Kadın Meclisi adına açıklamayı Pervin Çağlayan okudu. Mitinge 250’ye yakın kişi katılım sağladı.
 
Edremit ve Altınoluk’ta 8 Mart
 
8 Mart, Balıkesir'in Edremit ilçesi ile buraya bağlı Altınoluk’ta da 5 Mart Cumartesi günü çeşitli eylem ve etkinliklerle kutlandı.
 
Edremit ve Altınoluk Demokrasi Platformu bileşenlerinden kadınlar Edremit Cumhuriyet Meydanı'nda kısa bir yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. KESK’li kadınların yoğun katılımının göze çarptığı eylemde "Kadın yaşam özgürlük", "Jin jiyan azadi" sloganları atıldı. Kadınların okuduğu basın açıklamasında, AKP’nin izlediği politikaların kadına yönelik şiddeti arttırdığına dikkat çekildi.
 
Eylemde "Edremit KESK’li kadınlar" imzalı pankartta "Emeğimiz, bedenimiz kimliğimiz bizimdir" ifadelerine yer verildi.
 
Altınoluk’ta Altïnoluk Ayhan Şahenk Kültür Merkezi'nde dūzenlenen etkinliğin sunuculuğunu eğitim emekçisi Aysun Er yaptı.
 
Altınoluk Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte, değişik yörelere ait halk oyunları yalnızca kadınlar tarafından sergilendi. Sanatçılar sahneye çıkarak türkülerle katılımcıları coşturdu. Kadınlar hep birlikte halay çekti. Mart ayında yapılacak olan muhtarlık seçiminde aday olan kadın adayların kısa birer konuşma yaptığı etkinlikte kadın cinayetleri ve kadınların üretimde daha etkin olmaları vurgusu yapıldı. (ÖÇ/NV)
 
Özgün Çetin
Balıkesir - BİA Haber Merkezi
07 Mart 2016, Pazartesi 10:25
Bookmark and Share
 

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün63 ziyaret var  Sitede 3 Kişi var  IP:34.228.194.177