TürkçePDF indir

 

 TORBA YASA PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

İzlenme 3068


11 Şubat 2011 Cuma günü KESK in Türkiye genelinde yürüttüğü eylem etkinliği çerçevesinde KESK Ayvalık Bileşenleri (BES, Eğitim-Sen, SES, Tümbel-Sen) Ankara saldırısını ve Torba Yasayı protesto etmek, Ostim ve İvedik te yaşamını yitirenleri anmak amacıyla bir basın açıklaması düzenledi.

Ayvalık Demokrasi Platformu, DSP, Emek Partisi, ÖDP, TKP’nin yanısıra ADD, Belediye İş Sendikası Ayvalık Baştemsilciliği, CHP Kadın Kolları, ÇYDD, Genel İş Sendikası Altınova Temsilciliği,  HALKEVİ ve Pir Sultan Abdal Derneği üyeleriyle birlikte eyleme katılarak destek verdiler.

Ayvalık Öğretmenevi önünde buluşan kitleTORBA YASAYLA HAKLARIMIZ ÇALINIYOR – İZİN VERMEYECEĞİZyazılı bir pankartla, sloganlar eşliğinde, alkışlarla Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

Yaklaşık 400 kişilik topluluk Cumhuriyet Meydanına geldiğinde ilk olarak OSTİM ve İVEDİK’ te kuralsız, güvencesiz çalışma ve denetimsizlik sonucu yaşamını yitiren 20 işçi için saygı duruşu yapıldı.

Basın açıklaması Eğitim Sen Ayvalık temsilciliği Başkanı Edibe KELEŞ tarafından okundu. Torba yasanın OSTİM’de patladığını belirten Keleş, birçok alanda güvencesiz ve sigortasız çalıştırılan yüzlerce emekçinin ölümüne uluslar arası sermayenin AKP hükümetine uygulattığı ekonomik politikaların sebep olduğunu söyledi.

”AKP hükümeti açıklamalarında halk iradesinin üstünlüğünden, diyalogdan bahsederken bunlara tam tersi yönde davranarak binlerce emekçiye karşı gaz bombaları, basınçlı su ve sis bombaları ile şiddet kullanmıştır. Sermaye sınıfının istediği yasaları biran önce tek taraflı olarak çıkarmak istemekte, emekçileri ve halkı yok saymaktadır.” diyen Keleş,sağlığından emeğine, eğitiminden emekliliğine zaten yetersiz olan bugünkü hakların torba yasa ile gasp edilmek istendiğini söyleyerek, emekçilerin buna sessiz kalmayacağını, baskılara boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Eylem boyunca “Baskı Zulüm Yasasına Hayır”, “Biz Varken Bu Yasa Meclisten Çıkmayacak”, “Ostim İvedik Katliamdır”, “Emekçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “AKP Halka Hesap Verecek”, “Ostim’in Katili İktidardır”, “Bu Yasa Hemen Geri Çekilsin” sloganları atıldı.

İşsizlik fonunun yağmalanmasına,  sürgünlerin yasallaşmasına, ödünç memurluğun getirilmesine, güvençesiz ve denetimsiz iş yaşamına, gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına hayır diyen eylemciler bir kez daha sefalet ve kölelik yasası olan torba yasa tasarısının derhal geri çekilmesini talep ettilER.

Havva TAYLAN

Şubat 2011, Sayı:23

Bookmark and Share

18/05/2024 Bugün378 ziyaret var  Sitede 3 Kişi var  IP:44.211.117.197