Türkçe

SABANCILAR KAYBETTİ

İzlenme 997
Ayışığı Manastırı davasında Tabiat Parkı Platformu kazandı. Sabancıların satın aldığı ve Müze yerine malikaneye dönüştürdüğü Manastırda projesine aykırı yapılar nedeniyle 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırılıktan 2 kişiye, 2 şer yıl 6 şar ay hapis ve kişi başı 25.000TL para cezası verildi. Ayrıca 3.800 TL mahkeme masrafını da ödemek zorunda kalacaklar
Böylece Manastırın keyfi biçimde aslına aykırı olarak yapıldığı mahkemece kesinleşmiş oldu.
Dava sonuçlanmadan Manastıra daha önceki Belediye yönetimi tarafından Ruhsat verildiği de mahkemede Sabancıların avukatlarının yaptığı savunma sırasında öğrenildi.
Gider ayak mahkeme sonucu beklenmeden Sabancılara yapılan bu "kıyak" gözlerden kaçmadı. HEM KAÇAK YAPILAR NEDENİYLE DAVAYA MÜDAHİL OLMAK İSTEYECEKSİN HEM DE RUHSAT VERECEKSİN Belediye açısından bu çelişkili durum anlaşılamadı.
Manastırın Malikane değil de tamamının müze olarak kullanılması ise İdari Mahkeme nezdinde açılacak dava sonucun da belirlenecek.
Yasalara göre Müze olarak kullanılması gereken Manastır, Sabancılar tarafından aslına uygun olmayan bir şekilde "onarılmış" ve malikaneye dönüştürülmüştü.
Bunun üzerine Tabiat Platformu şikayetçi olmuş ve dava açmıştı. Konu ile ilgili daha önce açılan bir dava ile Platformun açtığı dava birleştirilmişti. Ancak daha sonra mahkeme Belediye ve Platformun müdahil olması istemini ret etmişti. Bu sırada atanan bilirkişi heyeti de Manastırda yapılan projesine aykırı birçok hususu belgelemiş ve raporunda yer vermişti. Onlarca duruşmaya belediye avukatları hiç ilgi göstermemiş ve yer almamışlardı Sadece bir kaç duruşmaya zoraki katılmışlardı. 
Mahkemede savunma görevini de Platform yapmış, müdahil olma talebi ret edildikten sonra da dışarıdan dilekçelerle konuya taraf olmuş ve argümanlarını savunmuştu. 
Sonuçta Platform bir kez daha haklı çıkmış ve dava Sabancıların aleyhine sonuçlanmış oldu. 
 333 kez bakılmış
2 Mayıs 2014
 
Şükrü Kaygısız  30 Nisan 2014
 
AYVALIK TABİAT PLATFORMU
Bookmark and Share
 

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün18 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.204.43.11