Türkçe

#OmuzVer Değişmez denileni değiştirelim

İzlenme 512
Birleşik Haziran Hareketi'nin “Omuz Ver” sloganıyla çağrı yaptığı buluşma, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 3 Ocak 2016 Pazar günü yapılan toplantıda, Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu adına ilk konuşmayı Alper Taş yaptı. Taş, “Türkiye'de her geçen gün Haziran hareketine olan ihtiyaç daha da artmaktadır. AKP seçim sandıklarında değil sokakta yenilecektir” dedi. Seçimle gelen AKP seçimle gitmeyecektir diyen Taş, AKP rejimini yıkmak için yeni bir yol bulacağız dedi ve ekledi; “AKP’nin yönetememe krizi devam ediyor, esasen AKP yenilmiştir ancak bizler direnen örgütlü bir alternatif yaratılamadığı için sonuca ulaşamadık.”
 
İkinci konuşmacı ise, Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesi Burak Yücel'di. Yücel, “Omuz Ver” çalışmalarını, Alper Taş'ın bıraktığı yerden alarak dört başlık üzerinden nasıl bir çalışma yapılacağını anlattı
“Öncelikle Emperyalizmin ve AKP'nin bölgesel savaş planlarını durdurmak için örgütleneceğiz ve içeride sürdürülen savaşa karşı barışı ve birlikte yaşamı örgütleyeceğiz. AKP Rejiminin fiili tek adam diktasını Başkanlık Sistemiyle anayasal bir düzen haline getirmesine izin vermeyeceğiz.
Başta 657 sayılı kamu personeli yasası olmak üzere emeğin güvencesizleştirilmesine, emekçilere yönelik saldırılara karşı emeğin haklarını savunacağız. Okulların imam hatipleştirilmesine, zorunlu din derslerine, toplumsal yaşamın dinselleştirilmesine karşı laikliği yeniden kazanacağız.” dedi ve sözü Cam işçilerine bıraktı.
Paşabahçe Kristal-İş Sendikası Merkez binada açlık grevi yapan işçiler, Birleşik Haziran Hareketi “Omuz Ver” kürsüsünden direnişlerini anlattı. “6 Kasım 2015'de 165 işçinin iş akdinin feshedilmesi üzerine direnişe başladık. “Fırın kapatma” bahanesiyle Şişecam AŞ.'nin işten attığı işçiler olarak direnişin 44. gününde Mersin’de başlattığımız açlık grevini 48. günde Paşabahçe'ye taşıdık. Sendika Merkezi'nde sürdürdüğümüz direnişimiz, bizzat sendika merkezi tarafından kırılmak istenmektedir. İşçilerin haklarını korumakla yükümlü olan sendika yöneticilerine buradan bir kez daha sesleniyoruz. Sorumluluklarınızı bilin ve bizlere işimizi geri verin. Bizler ekmeğimizi istiyoruz ve sınıf sendikacılığını özlüyoruz” dediler.
Eğitimin gericileşmesi toplumun gericileşmesidir denilerek Haziran İstanbul Eğitim Komisyonu adına yapılan konuşmada, okulların şirketleştiği vurgusu yapılarak 6 Aralık’ta kurulan eğitim komisyonunun imam hatipleşmeye, zorunlu din derslerine karşı bilimsel ve laik eğitim için velilerle birlikte mücadele verileceği vurgulandı.
Etkinlik, Adalılar ve Heyula gruplarının müzik dinletisi ardından son buldu
 
Haziran Beykoz Meclisi
 
4 Ocak 2016

22/05/2019 Gün Ortalama:291  Bugün90 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.234.227.202