Türkçe

Faşizme Karşı Haziran ca...

İzlenme 1089
Birleşik Haziran Hareketi, bugün İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi'nde halk buluşması düzenledi. "Eşitlikçi, özgürlükçü, bağımsızlıkçı, laik, kamucu, dayanışmacı yeni bir ülke" için yola çıkan Haziran İstanbul buluşmasını Barış Atay ve Ece Zereycan sundu
 
Haziran adına TMMOB Mimar Odası avukatı Can Atalay; "Diktatörun o utanmaz adamın rüyalarını kabusa çeviren kara kaşlımız Berkin Elvan'in annesi ve babasını alkışlayalım önce". Dedi.
"Bu kürsü Mustafa Suphi'lerin, Deniz'lerin, Mahir'lerin, Metin Lokumcu'ların, Erdal Eren'lerin, Kemal Pir'lerin, 1978'de Maraş'ta, 2011'de Roboski'de katledilenlerin, Abdocan'ın, Mehmet'in, Ali İsmail'in, Ahmet'in, Ethem'in, Medeni'nin, Hasan Ferit'in, Berkin'in kürsüsü..." diyerek konuşmasını sürdüren Atalay; "Gezi direnişi neoliberal otoriter İslamcı bir parti devletinin karşısına dikilen bir yurttaşlık hareketidir fakat bunu aşmıştır. Yeni bir dünya kurma kararlılığını ifade etmenin adıdır Haziran.
 
Gezi bize vazgeçtiğimiz anda torunlarımızın hesap soracağı bir miras bırakmıştır. Karşımızdaki soru şu: Taksim'deki komün hayatını kurmak için ileriye adım atacak mıyız? Saldıran karanlığa karşı bir yanıt verecek miyiz? Sınırlarımızın birkaç km ötesinde AKP çizgisinin nasıl mezhep savaşlarına neden olduğunu biliyoruz. Laiklik mücadelesi solun, emekçilerin sırtındadir. Laiklik mücadelesi sizin mücadelenizdir. Kimsenin şüphesi olmasın ya kazanacağız ya kazanacağız. AKP'ye kafayı taktık. Ve niyetimiz AKP'yi alaşağı etmektir. Cemaat AKP'nin dediğinden daha fazla çete, AKP cemaatin söylediğinden daha fazla hırsızdır. Bizler tıpkı Haziran günlerinde olduğu gibi, Medeni öldüğünde Kadıköy'ü doldurduğumuz gibi Kürt halkının elini bir an olsun bırakmayacağız. 
Çünkü biliyoruz ki ancak halkların kardeşliğini tesis edebilirsek başarı şansımız vardır. Gericiliği ve Faşizmi yenmek için yola çıkıyoruz. Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez bunu biliyoruz ve yola çıkıyoruz" Dedi.
 
Nejat Yavaşoğulları ile birlikte birçok sanatçının sahne aldığı etkinlik çekilen halaylar eşliğinde son buldu.
Bookmark and Share
 

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün64 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.87.147.184