Türkçe

Beykoz'da imara açılan SİT arazisi

İzlenme 904
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2. derece SİT ve orman içi dinlenme alanında kaldığı için konut yapımına izin vermediği, ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'özel eğitim alanı' olarak imara açılan Beykoz'daki ormanlık arazisi bariyerlerle kapatıldı ve şantiyeye çevrildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), 2. derece SİT alanı olduğu ve orman içi dinlenme alanında kaldığı gerekçesiyle konut yapımına karşı çıktığı ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plan değişikliğine giderek 'özel eğitim tesisi' olarak imara açılan Beykoz'da bulunan ormanlık arazi bariyerlerle kapatıldı. Yeşilin yoğun olduğu arazi şantiye malzemeleri hazır halde bulunuyor.
 
YEŞİLLİĞİN İÇİNDE ŞANTİYE
 
DHA'nın havadan görüntülediği yemyeşil arazide, ne zaman konuldukları bilinmeyen konteynerler ve şantiye malzemeleri göze çarpıyor. Arazinin girişinin bariyerle kapalı olduğu görülürken, bariyerin hemen önünde de içi boş bir bekçi kulübesi dikkat çekiyor. Arazinin girişinden ayrılarak birkaç yöne dağılan patika yollarından birinin de, terk edilmiş inşaat malzemelerinin bulunduğu bölüme çıktığı görülüyor. Arazinin bir bölümünde ise Boğaz manzarasını görmek mümkün.
 
PLANI AKP VE CHP’LİLER ‘OY BİRLİĞİ’ İLE REDDETMİŞTİ
 
DHA’dan Ezgi Çapa ve Ali Aksoyer’in haberine göre bakanlığın askıya çıkardığı arazi ile 2 yıl önce İBB'nin reddettiği teklifte yer alan arazinin aynı yer olduğunu belirten İBB'nin CHP'li Meclis üyesi Hüseyin Sağ, “İBB, konut yapımını, 'korunacak alan' olduğu gerekçesiyle AK Parti'li ve CHP'li üyelerle 'oybirliği' ile reddetmişti, eski plan şartlarının kalmasını talep etmişti" dedi. Bakanlık üzerinden yapılan plan değişikliğini eleştiren Sağ, “İBB'de seçilmiş bir belediye başkanı ve meclis üyeleri var. Ancak bu planı, İstanbul'u bilmeyen Ankara'dan 3 memur yapıyor, askıya çıkarıyor. Ne bir tartışma ne de üzerinde alınmış bir görüş var. İBB 3 tane memurla Ankara'dan yönettiriliyor" diye konuştu. Hüseyin Sağ plana itiraz edeceklerini de söyledi.
 
Şehir Bölge Planları Odası da askıdaki plana dava açacaklarını açıklamıştı.
 
İleri Haber 27 Mayıs 2015
Bookmark and Share
 

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün63 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.228.194.177