Türkçe

Sosyalist Sol Beykoz'da Hareketleniyor (Bilgi Beykoz)

İzlenme 2074

EKENEK KOLEKTİFİ Adıyla bir araya gelen bir grup Beykozlu sosyalist, ilçenin yağmalanmasına karşı harekete geçeceklerini açıkladı
Ekenek Kolektifi adıyla bir araya gelen bir grup sosyalist, Beykoz’da fabrikaların kapanmasının ardından can yakıcı biçimde gündeme gelen barınma sorunu ekseninde ve ilçenin emekçilerden yağmalanmasına karşı bir çalışma başlatacaklarını açıkladılar. Beykoz’da aynı eksende hareket eden diğer oluşumlarla da temasa geçeceklerini ve ortak bir program etrafında bir araya gelebilmek için çaba harcayacaklarını belirten kolektifin bu ilk toplantısına 50’yi aşkın davetli katıldı.

TEÖD Beykoz Şubesinde gerçekleşen yemekli toplantıda Ekenek Kolektifi adına ilk sözü alan emekli cam işçisi İsmail Özkan oldu. Bölgenin emek tarihine dönük kısa hatırlatmalarla sürdürdüğü konuşmasında, Beykoz’un, 1980’lerin sonuna kadar, tıpkı Zonguldak gibi fabrikalarıyla varolan ve kendi kendine yeten kapalı bir emek havzası olduğuna vurgu yapan Özkan, daha sonra işçi hareketinin bölgedeki gelişmelerine değindi. Özellikle cam işçilerine ve Kristal-İş sendikasının gelişmesine değinen Özkan, fabrikaların kapanması ile birlikte bölgede yeni bir sürecin artık gözle görünür hale geldiğini belirtti.

1997’deki Cam-Köy  Gazetesi çalışmalarını hatırlatan İsmail Özkan, o zaman yaptıkları ve gazetede yayımladıkları öngörülerin bugün gerçek olduğunu belirterek, şimdi Beykozluların önünde barınma ve bölgenin emekçilerden yağmalanmasına karşı mücadele etmek olduğunu söyledi.

Kolektifin Beykoz’da 5 kişilik bir komisyon oluşturduğunu ve bu toplantının bu komisyon tarafından organize edildiğini söyleyen Özkan, ilerleyen zamanda bu komisyonu mahallelerden katılacak yeni isimlerle 15 kişiye çıkarmayı planladıklarını, çalışmalarının ilk halkasının bu olacağını belirtti.

İsmail Özkan’ın ardından söz alan ve 1980 öncesi Türkiye İşçi Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı’da yapmış bulunan araştırmacı yazar Ahmet Hamdi Dinler’de 2004 yerel seçimlerinde Ayvalık’tan bağımsız belediye başkan adayı olduğunu, seçimi kazanamadıklarını ama o dönemde Ayvalık’ın sorunları üzerine yaptıkları çalışmaları kapsayan broşürün bugün Ayvalık’ta kendisinden daha fazla tanınır hale geldiğini anlatan Dinler, önümüzdeki yerel seçimlerin bu anlamda muhakkak değerlendirilmesinin önemli olduğunu belirtti.

78 kuşağından ve 80 öncesi bölgenin işçi temsilcilerinden İlhan Kabadayı’da Beykoz’da köklü bir işçi sınıfı ve sol hareket geleneği olduğunu belirterek, emek mücadelesinin barınma mücadelesine dönüşmeye başladığı günümüzde bu geleneksel birikimlerin yeniden ortaya çıkmasını beklediğini söyledi.

Toplantıda son olarak söz alan ise yayıncı Hakan Kar oldu. Aynı zamanda Sosyalist Devrim Parti Girişimi temsilcisi de olan Kar,  Türkiye’de sosyalist kökenden gelenlerin bugün bir yandan liberal sol, diğer yandan da ulusal sol biçiminde tezahür ettiğinin görüldüğünü belirterek, bu iki sapmanın dışında gelenekle geleceği birleştiren bir sola ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Kar, Beykoz’da bunu da dikkate alan ve diğer sol öbeklerle de bir araya gelerek sayılan sorunlara karşı yürütülecek bir çalışmanın başarılı sayılacağını belirtti.

Konuşmaların ardından toplantıya katılanlar bir yandan yemeklerini yerken bir yandan da Beykoz’un sevilen sanatçılarından Fatih Yaman’ın seslendirdiği türkülere hep birlikte eşlik ettiler.

 12 Nisan 2008

(Emrullah Kandemir / Bilgi Beykoz)

Bookmark and Share
 

15/07/2019 Gün Ortalama:288  Bugün108 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:54.161.118.57