TürkçePDF indir

 

 ‘Şişecam grevinin ertelenmesi hak ihlali’

İzlenme 2118

Anayasa Mahkemesi, toplu sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine Kristal-İş Sendikası'nın Şişecam’da başlattığı grevin, ‘milli güvenlik’ gerekçe gösterilerek ertelenmesi hak ihlali saydı. AYM’nin oy birliği ile aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Anayasa Mahkemesi (AYM) toplu sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine Kristal-İş Sendikası'nın başlattığı Şişecam grevinin ‘milli güvenlik’ gerekçe gösterilerek Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesini hak ihlali saydı.
 
AYM’nin oy birliği ile aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
NE OLMUŞTU?
 
Geçen sene Haziran ayında Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş (ŞİŞECAM) ile Kristal-İş Sendikası arasında yapılan 24. dönem toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamamış, sendika, Şişecam’a bağlı 10 fabrikada grev kararı almıştı. Bir hafta sonra Bakanlar Kurulu’nun ‘genel sağlığı bozduğu ve milli güvenliği tehdit ettiği’ gerekçesiyle grev, 60 gün süreyle ertelenmişti. Sendikanın, kararın yürütmesinin durdurulması ile ilgili açtığı dava ise Danıştay tarafından reddedilmişti. Sendika, bunun üzerine grev hakkının ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. İncelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, grevin ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle ertelenmesini hak ihlali saydı.
 
‘DEMOKRATİK TOPLUMDA OLAMAZ’
 
“Grev erteleme kararının zorlayıcı bir toplumsal ihtiyaca dayandığının ortaya konmadığı ve ‘demokratik toplumda gerekli olmadığı’ sonucuna varılmıştır" denilen kararın hüküm bölümünde ise; "Başvurucunun, sendikal haklarının ihlal edildiği yönündeki iddialarının kabul edilebilir olduğuna, Anayasa’nın 51. Maddesinde güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin Danıştay’ın ilgili dairesine gönderilmesine" ifadeleri yer aldı.
 
(İleri Haber – Emek) 12 Ağustos 2015
Bookmark and Share
 

17/06/2024 Bugün426 ziyaret var  Sitede 10 Kişi var  IP:3.230.173.188