TürkçePDF indir

 

 Soma

İzlenme 2036

Sınıf Tavrı Soma'nın birinci yılı için bir açıklama yayınladı. Açıklamada Soma'nın işçiler için bir milat olduğunun altı çizilirken, "işçilerin yaşam mücadelesi kendi eseri olacaktır" denildi.
Soma'da 301 maden işçisinin hayatını yitirmesinin birinci yılında emek örgütleri çeşitli açıklamalarla Soma'yı anarken, Sınıf Tavrı da Soma için bir açıklama yayınladı. Açıklamada Soma'nın işçiler için bir milat olduğunun altı çizildi. AKP'nin katliamdaki sorumluluğuna işaret edildiği açıklamada, "işçilerin yaşam mücadelesi kendi eseri olacaktır" denildi.
 
Açıklamanın tamamı şöyle:
 
"Ekmek parası ve yüz karası bir oldu Mayıs’ın 13’ünde Soma’da.
 
Karanlığı gören yüzlerin 301’i günün aydınlığını bir kere daha göremedi Soma’da.
 
13 Mayıs 2014 ülkemizin tarihine kara bir gün olarak geçmiş, Türkiye işçi sınıfının ölümlerle dolu “yazgısı” bir kez daha sahnelenmiştir. 301 işçiye mezar olan Soma sınıfın yüreğinde acının, aklında ise öfkenin adıdır artık.
 
Bu öfke, madencinin yazgısını ölümle özdeşleştiren, “madencinin fıtratında ölüm var” diyen AKP’ye karşı olmalıdır.
 
Bu öfke, “asıl biz mağdur olduk” diyen patrona, patronu aklamaya çalışan yargıya karşı olmalıdır.
 
Bu öfke, yerde yatan acılı madenci yakınını tekmeleyenlere karşı olmalıdır.
 
Bu öfke, Soma’nın hesabının kapatılacağı, sorumlularının cezalarını alacağı ve bir daha hiçbir madencinin ölüme gönderilmesine izin vermeyeceği güne kadar sürecektir.
 
Soma işçiler için bir milat olmalıdır. İşçileri ölüme mahkûm eden düzen, asıl olarak kendi mezar kazıcılarını hazırlamaktadır. AKP düzeninin mezar kazıcısı, taşeronluk sisteminin iliklerine kadar yaşayan güvencesiz, geleceksiz işçilerdir.
 
Madenlerde, atölyelerde, işliklerde, hastanelerde ya da şantiyelerde… Hiç fark etmeyecek bir şekilde işçilerin üzerine ölüm olarak dönen bu düzen bir daha geri dönülmeyecek bir şekilde yerin altına gömülmelidir.
 
Soma için, Ermenek için, Torunlar ve adı anılmayan binlerce iş cinayeti için yerin üzerinde görülecek bir hesabımız var. Bu hesabı işçilerin sınıf tavrı görecektir. İşçilerin yaşam mücadelesi kendi ellerinin eseri olacaktır."
 
(İleri-Emek) 13 Mayıs 2015
Bookmark and Share
 

17/06/2024 Bugün431 ziyaret var  Sitede 10 Kişi var  IP:3.230.173.188