TürkçePDF indir

 

 Kentsel Dönüşüm Adı Altında Sürgün

1304 kez bakılmış
30 Aralık 2017
19:33
Deri Kundura, Şişecam ve Tekel gibi sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yaparak uzun bir süre boyunca İstanbul'un en önemli sanayi havzalarından biri olan Beykoz, sanayi tesislerinin birer birer kapatılmasının ardından şimdide "kentsel dönüşüm" tehdidi altında.
 
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi  Beykoz'un beş mahallesinde (Çubuklu , Rüzgarlıbahçe, Çiğdem, Soğuksu, İncirköy) 1/5000’lik imar planlarını askıya çıkardı. Beykoz/Paşabahçe işçi havzası olarak bilinir. Fabrikaların kapatılmasıyla birlikte bölge yağmaya da açılmış oldu. Kapanan fabrikalar sonrası bölge emekçileri yoksullaştırıldı ve işsizliğe mahkum edildi. AKP iktidarıyla birlikte Bölge olağan üstü bir yağmaya açıldı. Deri Kundura ve Tekel fabrikalarının arsaları yok pahasına satıldı. Şimdi de Beykoz halkına buraları 'terk edin gidin' deniliyor. Beş mahallede 1/5000’lik imar planlarını askıya çıkarmak daha başlangıç. Arkası gelecek ve bu emekçi havzasından emekçi halkı kovmak için her türlü oyun oynanacak gibi görünüyor. 
 
Bugün Çiğdem Mahallesi Yaşatma Derneği tarafından örgütlenen mahalle halkı bir araya gelerek geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya katılanları bilgilendirmek için Özgür Temiz söz aldı: Bir Umut Sen adına açıklamalarda bulunan Ö. Temiz öncelikle İBB'nin 1/5000lik planlarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu: “Bu planlarda birden çok belirsizlik var ve de 500 metre kareden az arsası olanlar ev yapamayacaklar. Bildiğim kadarıyla mahalle halkının evleri de 100 küsur metre. Bu durumda kentsel dönüşüm değil bölge tamamıyla boşaltılacak. Çünkü kimsenin 500 metre kareye gücü yetmeyecek. Bu yüzden bölgede, Ağaoğlu, Sur gibi özel şirketler ofis açmaya başladı. Bazı bölgeler ise özel proje alanları ilan edildi. Buraya da TOKİ üzerinden müdahale edilecek. Özet olarak emekçi halk bu bölgeden tamamen tasfiye edilecek. 
Aynı şey Beykoz'un komşu ilçesi Sarıyer için de geçerli. Sarıyer de mahalleler örgütlü, Beykoz da ise bir iki mahalle örgütlü. Çiğdem Mahallesi halkı örgütlü mücadeleyi önemsiyor. “ Mahalle halkı, ilk adım olarak Çarşamba günü İBB’ye toplu dilekçe verecekler. Dernek başkanı,  birlikte mücadele edebilir isek mahallemizi bu yağmadan kurtarabiliriz” dedi. 
 
Bookmark and Share
 

13/07/2024 Bugün575 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:100.26.176.111