TürkçePDF indir

 

 Emek ve Özgürlük İttifakı kuruluşunu açıkladı

77 kez bakılmış
27 Eylül 2022
00:00

İleri Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı bugünkü halk buluşmasında kuruluşunu ilan ederken, ittifakın yol haritasını kamuoyu ile paylaştı. 

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı'nın ilk halk buluşması bugün İstanbul'da düzenlendi. Buluşmaya ittifak partilerinin ve kurumlarının başkanları ve eş genel başkanları, sözcüleri, milletvekilleri, sendika temsilcileri, işçiler ve binlerce yurttaş katıldı.

Haliç Kongre Merkezi'ndeki halk buluşması, katılımcıların salona girişleriyle başladı. Öte yandan ittifak bileşeni partilerden EHP Sözcüsü Özge Akman, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, SMF Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TÖP Sözcüleri Perihan Koca ile Juliana Gözen salona birlikte giriş yaptı.

HDP bileşenlerinden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Keskin Bayındır, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Sosyalist Kadın Meclisi Sözcüsü Çiçek Otlu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, SODAP Eş Sözcüleri Kezban Konukçu ve Sezgin Kartal, SYKP Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Ayşe Erdem ve İbrahim Akın da salonda yerlerini aldı.

"EMEK, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ"

Halk buluşması, EHP Sözcüsü Özge Akman'ın konuşmasıyla devam etti. Akman konuşmasında "Aslında bizim ittifakımız kendisini ismiyle de anlatan bir ittifak. Üç temel kavram üzerinden yola çıkıyoruz. Emek için yola çıkıyoruz. Özgürlük için yola çıkıyoruz ve barış için yola çıkıyoruz" dedi. 

Akman, şunları söyledi:

"Dış borcun batağına düşmüşüz, her konuda dışa bağımlılığın batağına düşmüşüz, ucuz kredilerle her yeri betonlaştırmanın batağına düşmüşüz. Bu halkımıza nasıl yansıyor? Enflasyon olarak, yoksulluk olarak, işsizlik olarak yansıyor. Enflasyonumuz sıcak savaşın içinde olan ülkelerden bile daha yüksek. O konuda dünya beşincisiyiz. İnsanlarımız yoksulluk çekiyor.

Bu ülkede eğer ekmeğe bile ulaşmak bir sorun haline geldiyse tarım ve gıda üretimi alanlarında büyük ölçüde kamu yatırımları yapmalıyız. Eğer bu ülkede insanlarımız elektrik faturasını ödeyemediği için karanlıkta oturuyorsa, enerji sektöründe kamulaştırmaları hayata geçirmeliyiz. Eğer bu ülkede halk hastane kapılarında inim inim inliyorsa sağlık sektöründe kamu yatırımları yapmalıyız ve kamulaştırmaya gitmeliyiz. Neden mi? Çünkü halkın temel ihtiyaçlarını özel sektörün insafına bırakamayacağımızı defalarca öğrendik.

Tek tek yenilmemek için ne yapmalıyız?

Bak biz emekçiyiz, yoksuluz. Kadın cinayetlerine kurban gidiyoruz, Alevi halkımız eşit yurttaş sayılmıyor, gökkuşağı bayrağımız yasaklanıyor, derelerimiz kurutuluyor, ağaçlarımız kesiliyor. Özgürlükleri de kapsayan laiklik için mücadele ediyoruz. 

Demek ki birbirimize sarılmalıyız, demek ki birbirimize kenetlenmeliyiz, demek ki ortak mücadelemizi yükseltmeliyiz.

Bu otoriter rejim, bu tek adam rejimi bizi sıkıştırıyor, sesimizi boğmaya çalışıyor. Böyle devam etme niyetindeler belli ki. Ama bizim böyle devam etmeye hiç niyetimiz yok. Kabul etmiyoruz onların baskıcı yönetimini.

Hani yoldaşımız Demirtaş demişti ya 'seni başkan yaptırmayacağız' diye, biz de şimdi diyoruz ki seni başkanlıktan göndereceğiz."

"BU DAHA BAŞLANGIÇ, GELİN BİRLİKTE YÜRÜYELİM"

EHP Sözcüsü Özge Akman'ın konuşmasını tamamlamasının ardından EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz kürsüye çıktı. Konuşmasında Saray'a karşı ortak mücadele vurgusu yapan Akdeniz, "Hep birlikte başaracağız, hep birlikte kazanacağız" dedi.

Akdeniz, şunları söyledi:

"Bu daha başlangıç diyoruz. Yürüyoruz, yolumuz uzun, yolumuz zorlu, buradan bütün sosyalist partilere, sol demokratik ilerici çevrelere sesleniyoruz. Gelin, birleşelim. Öyle uzaktan 'biz dayanışma içindeyiz' demekle olmaz halk 'birleşin' diyor. Birleşelim birleşelim birleşelim...

İşçilere sesleniyoruz, sendikalara sesleniyoruz, emek ve meslek örgütlerine sesleniyoruz, çağrı yapıyoruz. Siyasi partiler bir masada ittifak kursunlar biz 'geliriz' demeyin. İşçi sınıfı, emekçiler sizler bu ittifakın merkezindesiniz. Buyurun gelin, birlikte örgütleyelim. Aydınlara, yazarlara, sanatçılara, edebiyatçılarımıza sesleniyorum. Millet İttifakı'yla Emek ve Özgürlük İttifakı arasındaki gri bölgede titreyip durmayın, gelin Türkiye’nin önünü açalım. Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alın. Özellikle gördünüz, solcuyum diyen, sosyalistim diyen, bu ülkenin geleceğini düşünenlere sesleniyoruz. İlkelerimiz ortada. Ne diyoruz eşitlik ne diyoruz bağımsızlık ne diyoruz anti emperyalizm ne diyoruz laiklik. Ne diyoruz sınıf mücadelesi ne diyoruz işçi emekçi cumhuriyeti. Var mı bundan daha ötesi? Buyurun gelin, gelin birlikte yürüyelim."

"YENİ ZAFERİMİZ YAKINDIR"

Ercüment Akdeniz'in konuşmasının ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar konuşmalarını yapmak için kürsüye çıktı. Konuşmasında tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Aysel Tuğluk'a selam gönderen Buldan, "Bugün demokrasi için önemli bir gün. Farklılıklarımızla, coşkumuzla, kararlılığımızla ve çözüm gücümüzle gümbür gümbür geldiğimizi gösterdiğiniz önemli bir gün. Kutlu olsun" dedi.

Buldan, şu ifadeleri kullandı:

"Değiştirmeye geliyoruz, yeni bir başlangıç yapmaya geliyoruz. Demokrasinin önündeki tüm kilitleri hep birlikte açmaya geliyoruz. Hedefimiz, gerçek demokrasi, yolumuz üçüncü yoldur. Çözüm için gerekli olan irade de coşku da kararlılık da bizdedir, bu salondadır, sizlerdedir, hepimizdedir. Çünkü yolumuz Mahirlerin, yolumuz İboların, yolumuz Mazlumların, yolumuz Musa Anterlerin, yolumuz Deniz Poyrazların yoludur. Mirasımız Seyit Rızaların, Denizlerin idam sehpalarındaki dik ve onurlu duruşudur. Yeni zaferimiz 7 Haziranlar kadar yakındır. "


07/12/2022 Bugün63 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:35.172.224.102