Türkçe

Soma için adalet Türkiye için Adalet

147 kez bakılmış
13 Mayıs 2018
16:31
Soma Katliamı’nın 4'üncü yılında, Soma’da katledilen madencilerin aileleri ve kurumlar bir miting düzenliyor.
Bugün AKP'nin iktidarı boyunca güttüğü işçi düşmanı politikaların en belirgin yansıması olan Soma Katliamı'nın 4'üncü yıldönümü, 301 maden işçisinin iş cinayetine kurban gittiği katliamın sorumluları AKP tarafından korunurken, katliam sonrası ölen işçilerin yakınlarına atılan tekmeler ise hala akıllarda.
 
Bugün, katliamın yaşandığı Soma İlçesi'nde "Soma'ya Adalet, Türkiye'ye Adalet" sloganıyla bir miting düzenleniyor. Ölen işçilerin yakınları, emek örgütleri, dernekler ve siyasi partilerin katılımıyla gerçekleşen miting, Eli Önü'nde yapılıyor.
 
TİP KORTEJİ ALANDA
 
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kurucu Meclisi tarafından Eli Önü'nde gerçekleşecek miting için bir yürüyüş korteji oluşturuldu. "Soma'ya Adalet, Ülkeye Hürriyet" pankartının ardında başlayan yürüyüşte sık sık "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" ve "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganları atıldı.
 
'DAVA BİTMEYECEK'
 
Mitingte katledilen madenci aileleri adına konuşan Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak şunları söyledi:
 
“Soma faicası, göz göre göre gerçekleşmiş bir katliamdır. 4 yıldır adalet arayışımız sürüyor. Karar aşamasına gelen davada her türlü baskı ve zorbalığa şahit olduk. Dava süreci yukarıdan müdahalelerle çarpıtılmaya çalışılıyor. Suç örtbas edilmeye çalışılıyor. Dün olduğu gibi bugün de davamızın peşindeyiz. Ve biz bitti demeden bu dava bitmeyecek.
 
Bizler 5'inci yıla 'Ölüm madencinin kaderidir' diyen Cumhurbaşkanını, gömleği kirlenen Enerji bakanını, işçinin yemek yediği kabı tekmeleyerek 'hadi hadi' diyen amirleri, madenci yakınlarını tekmeleyenleri, olayın başında beri iktidarın yanında yer alan sendikayı hafızamıza kazıyarak giriyoruz. Bizler Soma'nın, Ermenek'in, Şirvan'ın nedeni biliyor, sorumlularını tanıyoruz.
 
'SORUMLU PATRONLAR VE İKTİDARDIR'
 
Sorumlular, işçinin canından önce çıkarılan madeninin tonunu hesaplayan patronlardır. Sorumlular, kamusal denetimle yükümlü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Genel Müdürlüğü'dür. Sorumlular, 301 canımızın ardından sahte gözyaşları döküp verdikleri sözleri tutmayanlardır. Sorumlular, maden kazalarına 'fıtrat' diyenlerdir. Sorumlular iş güvenliği tedbirlerini yerini getirmeyenlerdir. Sorumlular iktidarlarını işçi kanıyla sulayanlardır, iktidardır.
 
'ADALET TALEBİNİ HAYKIRMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ'
 
Mücadeelemiz, günde ortalama 4 işçinin yaşamını yitirdiği ülkemizde bir daha Soma yaşanmaması içindir. 4 yıldır görüyoruz ki patronlar hala yasal zorunluluk ve denetim sınırlarını aşmaktadır. Şu açıktır ki iş sağlığı ve güvenliğinin alınmadığı her ocak yeni Somalara, yeni Şirvanlara gebedir. 4 yıldır inatla söylüyoruz. Madenler kamulaştırılmalı, taşeron çalışma yasaklanmalı ve iş sağlığı ve güvenliği zorunlu hale getirilmelidir. 301 rakam değil, bir avuç kömür için bir ömür verenlerin simgesidir dostlar. Bizler de aileler olarak bu katliamın sorumluları hesap verene dek, işçi sağlığı ve işçi güvenliği önlemlerinin alındığı güvenceli bir geleceği inşa edene dek mücadele etmeye devam edeceğiz. Adalet talebimizi haykırmaktan geri durmayacağız."
 
 
İleri Haber 13 Mayıs 2018

19/12/2018 Gün Ortalama:1805  Bugün317 ziyaret var  Sitede 4 Kişi var  IP:34.204.11.236