Türkçe

Kürt partileri HDP çatısı altında seçim ittifakı kurdu

103 kez bakılmış
7 Ocak 2019
21:31
HDP, yerel seçimler öncesi yedi Kürt partisiyle ittifak kurdu. İttifaka HDP’nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş da cezaevinden yolladığı mesajla desteğini iletti.
HDP, Azadi Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Platforma Demokratên Kurd (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) yerel seçimler kapsamında sağladıkları ittifaka dair ortak deklarasyon açıkladı.
 
Buldan: Tarihsel bir adım HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “İttifakla Kürt halkının ulusal birliğine hizmet edecek tarihsel bir adım atmış olacağız. Bu oldukça önemli ve değerli bir aşamadır” dedi.
 
Demirtaş: Eksikliklere takılmadan herkes ittifakta olmalı Demirtaş da birlik vurgusu yaptığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
 “Yaşanacak ufak tefek yetmezliklere, eksikliklere takılmadan herkesi bu ittifak içinde yer almaya davet ediyorum. Özellikle AKP’de yer alan Kürt halkının evlatlarını, zulüm partisini terk ederek bu ittifaka katılmaya çağırıyorum.
 
”Temelli: Ulusal birlik umuttur
Açıklamada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de “Bu ittifakın çok daha büyüyeceğine inanıyorum. Ulusal birlik umuttur. Ulusal birlik Türkiye için umuttur. Suriye, İran, Irak için umuttur” diye konuştu.
 
Bookmark and Share
 
 
http://www.diken.com.tr/  7  Ocak 2019 
 

19/06/2019 Gün Ortalama:271  Bugün41 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.147.29.160