Türkçe

Yanlış Yapmayın, Bedeli Ağır Olur

280 kez bakılmış
22 Ocak 2018
11:04
YURT yazarı Hüsnü Mahalli yazdı: Barış Suriye’den başlar
Bugüne kadar Suriye başta olmak üzere Oratadoğu üzerine yazdıklarının hepsi tek tek çıkan Hüsnü Mahalli bundan sonra Suriye’de ve bölgede neler olacak onları yazdı
 
İşte Hüsnü Mahalli’nin tespitlerinden öne çıkanlar:
 
TÜRKİYE-İRAN- RUSYA İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR
 
 “Türkiye’nin içinde bulunduğu durum her şeyi açıklıyor. Önemli olan budan sonrası. Onu da bu yazıda özetliyorum. Yani Rusya-Türkiye-İran üçgeninin yapabileceklerinde. Herkes İran Genel Kurmay Başkanının Ankara ziyaretini konuştu. Yakında Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’a gidecekmiş. Putin ve Erdoğan sürekli telefonlaşıyor. Astana Anlaşması gereği üç ülke arasında her düzeyde koordinasyon ve işbirliği var. Özellikle istihbarat ve askeri alanlarda.”
 
IŞİD VE EL NUSRA’NIN İŞİ BİTİRİLECEK
“IŞİD ve NUSRA’ya karşı. 30 Eylül 2015’te Rus uçakları Suriye’ye gittiğinde Esad ülkenin yaklaşık yüzde yirmisini kontrol ediyordu. Bugün yüzde elliden fazlası. Yılsonuna dek bu oran yüzde 75-80 olur. O zamana kadar IŞİD ve Nusra’nın işi bitirilecek. Her iki örgüt içinde savaşan Suriyeliler silahlarını bırakacak. Bırakmazlarsa ortadan kaldırılacaklar. Tıpkı Suriye-Lübnan sınırında olduğu gibi.”
 
RUSYA ÖNEMLİ FAKTÖR
“Suriye ve Lübnan ordularının yanı sıra Hizbullah militanlarının ortak operasyonlarıyla sınır son üç haftada tamamen IŞİD ve NUSRA’cılardan temizlendi. Sırada Suriye-Ürdün sınırı var. İran ve Hizbullah destekli Suriye ordusu ve Rus güçleri bunun için hazırlık yapıyor. 2015’te kurulan ve merkezi Bağdat’ta olan Suriye-Irak-İran-Rusya Koordinasyonu bunun için çalışıyor. Unutulmamalı ki Irak ordusu ve yüzbinlerce Haşdi Şaabi militanı yani Şii milisler henüz tüm Irak’ı IŞİD’çilerden temizleyemedi. Bu süreç 4-5 ay sürebilir. Suriye’de olacağı gibi. Ama tek koşulla Türkiye’nin işbirliği ile. O da var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile barışmasından bu yana her şey bu yönde gelişiyor. ”
 
SURİYE POLİTİKASI DEĞİŞİYOR
“Ocak 2017’de dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ‘Suriye politikası başından beri yanlış’ demişti. Anlaşılan Ankara yanlışları düzeltmeye çalışıyor. Rusya ve İran’ın yardımıyla. Bazen ABD’ye rağmen bazen de dolaylı da olsa onunla birlikte. S-400 füzeleri bu oyunun bir parçası.”
 
BU TERÖRİSTLER BİTİRİLECEK
“ABD ve Rusya terör örgütleri IŞİD ve NUSRA’dan kurtulmaya kararlı. AB ülkeleri de el altından yardım ediyor. Herkes Şam ile diyalog kuruyor. IŞİD sonunda Suriye-Irak sınır bölgesinde toplanacak. NUSRA Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıkta İdlib’te. Sayıları en az 20 bin ve yarısı yabancı uyruklu. Yani Çeçen, Uygur, Suudi, Tunuslu…Rusya-Türkiye-İran işbirliğinin hedefinde bunlar var.”
 
ESAD RAZI OLMADAN ÖZERKLİK OLMAZ
“Sonra da sıra PYD’ye gelecek. ABD ile anlaşarak İran-Türkiye-Rusya Üçlüsü PYD’nin kontrolündeki bölgelerin büyük bölümünü alıp Suriye devletine verecek. Yani Esad’a. İran, Türkiye ve Esad istemediği sürece Suriye’de federal ya da özerk bölge kurulamaz. ABD işe karışırsa karşısında bu üç ülkeyi bulacak. Bir de Rusya’yı. Trump’ın bir çılgınlık yapacağını hiç sanmam. Yaparsa da hiç şaşırmam. Nasıl olsa herkes Kürt kartına oynuyor.
 
ESAD’A RAĞMEN KORİDOR OLMAZ
“Örneğin Suriyeli Kürtlerin ‘Akdeniz’e koridor açma’ projesi. Bu konuyu dillendiren ‘stratejist ve uzmanlar’ dünyadan haberi yok. Bırakın koridoru İran ve Rusya destekli Esad’a rağmen Kürtlerin federal ya da özerklik isteği bile gerçekleşemez. Bu durum Türkiye’yi rahatlatır. Belki de kendi Kürtleriyle daha barışık bir politika izlemeye zorlar. Tıpkı Haziran 2015 öncesinde olduğu gibi.
 
ESAD’LA İŞBİRLİĞİ YAPILMALI
“Görüldüğü gibi 2011 başlangıcında olduğu gibi Ankara’nın tüm hesapları yine Suriye gerçekleriyle çakışıyor. Yani Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümü İran ve Rusya ile işbirliğinden geçer. Onlar da Esad’ı işaret ediyor. Olur mu bilemem ama bana göre 2018’in ilk haftalarında Putin Şam sokaklarını dolaşacaktır .”
 
TÜRKİYE ARTIK YANLIŞ YAPMAMALI
“Sonrasını tahmin etmek hiç de zor değil. Batılı ülkeler ve Körfez’in Kral, Emir ve Şeyhleri her zaman olduğu gibi Türkiye’ye kazık attı ve atacak. Her şey ortada. Geriye siyasi irade, kararlılık ve karar gerekiyor. Bu kez karar kesin doğru olmalıdır. Türkiye bir 6 yıl daha yanlışlara dayanamaz.”
 
YANLIŞ YAPILIRSA BEDELİ AĞIR OLUR
” Benden söylemesi bu kez bedeli çok ama çok ağır olur. Türkiye ve tüm bölge için… 6 yıllık bela onlara yetmediyse gelecek olan beladan 60 yıl kurtulamayacaklarını anladıklarında herkes için iş işten geçmiş olacaktır. Benden söylemesi. Daha önce de söylemiştim. Hepsi de doğru çıktı.”
 
Kaynak: Hüsnü Mahalli/ Yurt Yazar  19 Ocak 2018 

16/10/2019 Gün Ortalama:247  Bugün14 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.236.216.93