Türkçe

İstanbul'da kadınlar fetvalara karşı sokağa çıktı

91 kez bakılmış
6 Ocak 2018
19:47
Çocuk ve kadın düşmanı fetvalar veren Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul’da kadınlar tarafından protesto edildi. Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan kadınlar, buradan Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüdü. Polisin kadınların yürüyüşünü engelleme girişimleri sonuçsuz kalırken, yürüyüş esnasında sık sık “Diyanet elini çocuklardan çek”, “Diyanet kapatılsın”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, ”Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganları atıldı. 
 
Çevredeki yurttaşların da destek verdiği yürüyüşün ardından Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“9 yaşındaki çocukları cinsel istismar hedefi yapmanıza; cinsel istismarı dinle, ayetle, fetvayla meşrulaştırmanıza izin vermiyoruz. Devletin hiçbir organı cinsel istismarı destekleyen bir açıklama yapamaz. Kadın ve çocuk düşmanı fetvalarla toplum yaşamını dizayn etmeye çalışan diyanet kapatılmalıdır. Müftülere verilen nikah kıyma yetkisi geri alınmalıdır.”
 
Tuğba Özer
 
İleri haber 6 Ocak 2018

23/01/2018 Gün Ortalama:1715  Bugün 283 Ziyaret var  Sitede 4 kişi var  IP:54.226.179.247