Türkçe

Çocuklara Umut Olmak

514 kez bakılmış
2 Ocak 2018
14:05
Beykoz Halil Serkan Öz Lokali gençleri yılbaşında çocuklara oyuncak ve kitap dağıttı. Beykoz Halil Serkan Öz Lokali adına gazetemize açıklama yapan Veli Gümüş yapılan etkinlikle ve Beykoz Halil Serkan Öz Lokali hakkında konuştuk:
“Yılbaşında Beykoz Halil Serkan Öz Lokali olarak çocuklara umut olmak için oyuncak ve kitap dağıttık. Yeni yılda umutla, dayanışmayla ve sevgiyle geçmesi diliyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecek. Haziran Beykoz Meclisi olarak zorlu bir süreci mekanlı ve örgütlü bir mücadeleye taşımak için Beykoz’da bir lokal açtık. Paşabahçe Barbaros Caddesi üzerinde Halil Serkan Öz Lokali 9 Ekim 2016 tarihinde faaliyete başlamıştır.
 
Halil Serkan Öz kimdir?
Kıyafeti nedeniyle öğrencilerinin önünde Yalova Valisi tarafından azar yiyip, sınıftan kovulan H. Serkan Öz hocamız kendisine destek için düzenlenen yürüyüş de hayatını kaybetmiştir. Halil Serkan Öz hocamızın Evi de Beykoz Küçüksu’dadır. 
Lokalimiz de; İspanyolca, İngilizce,  Dayanışma dersleri ( lise – üniversite ), Sinema atölyesi, Gitar dersleri, Alternatif tarih ve siyaset tartışmaları, Satranç,  Paneller, söyleşiler gibi etkinliklerimiz ücretsiz bir şekilde dayanışmayla verilmektedir. ”Haziran Hareketi hakkında da şunları söyleyebilirim: Eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, kamucu, dayanışmacı, laik, bağımsız, toplumcu bir cumhuriyet ve ülke için; gericiliğe, faşizme, emperyalizme, piyasacı yağma düzenine ve bunları temsil eden AKP rejimine karşı birlikte yola çıktık. Ülkemiz emperyalizmin bölge politikalarıyla uyum içinde, mezhepçi faşist bir diktatörlüğe sürükleniyor.  AKP iktidarı baskı ve hileyle, sokak çeteleri kurup, devlet şiddetini sonuna kadar kullanarak bu yolda ilerliyor. Bu gidişata dur demek, yarınımızı AKP’nin pençesinden kurtarmak için bir araya geldik. Ülkemizin bugününe ve geleceğine sahip çıkmanın direnmekten ve halkın birleşik örgütlü mücadelesinden geçtiğini biliyoruz. 
 
2013 Haziran’ındaki büyük direnişin izinde şimdi de birleşik bir mücadeleyi birlikte yaratıp, Haziran barikatlarını ileri taşıyacağız. Bu toprakların ortaya çıkarttığı ilerici ve devrimci birikimi sahipleniyoruz. Özgür bir geleceği bu birikimle Gezi-Haziran direnişini buluşturarak kurabileceğimize inanıyoruz. Birleşik Haziran Hareketi, anti-kapitalist, anti-emperyalist, anti-faşist ve gericiliğe karşı aşağıdaki ilke ve amaçlar doğrultusunda harekete geçen bir halk örgütlenmesinin çağrıcısıdır. Bu çağrı bütünlüklü halk mücadelesinin inşa edilmesi içindir. Beykoz Haziran Meclisi bu çağrının öneminin farkında olarak aşağıda ifadesini bulan mücadele yönelimi ve ilkelerini savunur. Ülkemizin faşist ve dinci/mezhepçi zorbalığa sürüklenmesine dur diyoruz. Emekçi sınıfların insanlık dışı çalışma koşullarına mahkum edilmesine, taşeronlaşmaya ve güvencesizliğe karşı, insanca bir yaşamı savunuyor, işçi cinayeti ve katliamlarının önlenmesi için mücadele ediyoruz. Piyasacı talan ekonomisine karşı çıkıyor, özelleştirme yağmasına karşı halkçı-kamucu bir ekonomiyi savunuyoruz.
 
Dinin siyasal ve toplumsal yaşamı belirlemesine karşı laik ve özgür bir yaşam için bir araya geliyoruz.
Bölgemizdeki emperyalist boyunduruğa karşı direnen halkların yanında yer alıyor, ülkemizin Ortadoğu’da savaşa sürüklenmesine karşı barışı savunuyor, bağımsız bir ülke ve kardeşçe bir bölge istiyoruz…
 
Her tür cinsel ayrımcılığa, şiddete ve baskıya karşı duruyor, kadın cinayetlerine son vermek için harekete geçiyoruz.
Doğanın tahribine, kentlerimizin ve yaşam alanlarımızın kar amacıyla yağmalanmasına karşı mücadeleyi her alana yayıyoruz.
Halkın söz ve karar sahibi olacağı Meclisleri her alanda kurup, geliştiriyoruz. Bu amaçlar doğrultusunda sokak ve mahallelerde, işyerlerinde ve okullarda, köylerde ve kentlerde bir araya gelelim. Her yerellikte bir Meclis oluşturalım. Forumlarla kararlarımızı hep birlikte alalım.
Meclisler yukarıdaki amaçları paylaşan herkese açıktır. Yerel Meclisler kendi alanlarında yukarıdaki ilkeler çerçevesinde halkın mücadele aracı ve karar organıdır. Yerel Meclisler kendi koordinasyon kurullarını, sözcülerini ve Türkiye Meclisi delegelerini belirler.
 
Türkiye Meclisi her yerel meclisten belirlenen temsilcilerle toplanır ve Birleşik Haziran Hareketi’nin ortaklaştırıcı iradesini temsil eder, genel politik doğrultusunu belirler, ülke çapındaki siyasal görevleri, hareketin merkezi temsiliyetini ve koordinasyonunu sağlamak üzere organlar yaratır. Yerel Meclislerde ve Türkiye Meclisinde seçilen kurulların üyeleri, sözcüler ve delegeler kendilerini seçenler tarafından her an geri çağrılabilir. Birleşik Haziran Hareketi’nin tüm işleyişinde ikna olmaya açık tarafların tartışma ve birlikte üretmeleri yöntemi esastır.
Şimdi bu anlayışla Beykoz halkıyla bir araya gelmeyi hedefledik. AKP rejimine karşı mücadeleyi birlikte yürütmeyi önüne hedef olarak koymuş, ülke çapında başlayan Haziran Meclislerinin yürüyüşünün bir ayağını Beykoz’da oluşturduk.
 
Beykoz’da yeni bir yaşam filizleniyor. Haziran Meclisimizde Beykoz’un dününü bugünüyle buluşturuyor, birlikte tartışıyor, birlikte karar alıyoruz. Haziran’da TOMA’ların önündeki direnişimizi, barikatların ardında büyüttüğümüz yeni yaşam filizlerini, umutlarımızı ve hayallerimizi birlikte çoğaltmak için yola çıktık. Evimizi, ocağımızı, ekmeğimizi, doğamızı, aşımızı birlikte savunalım. Sokaklarımızı, okullarımızı, derelerimizi, özgürlüğümüzü geri alalım. Bu köhnemiş düzeni zalimlerin başına yıkalım. Eşitlikçi, özgürlükçü, bağımsızlıkçı, laik, kamucu, dayanışmacı yeni bir toplumsal düzenin kurucu iradesini birleşik direnişimizle inşa edelim. Sokaklarda, Forumlarda, Beykoz Birleşik HAZİRAN Meclisinde buluşalım!"
 
Bookmark and Share
 
 
Beykoz Olay Gazetesi 2 Ocak 2018
 
http://www.beykozolay.com/2018/01/02/beykoz-halil-serkan-oz-lokali-gencleri-oyuncak-dagitti/

PDF indir

 

 

issuu Dergi

31/05/2020 Gün Ortalama:1780  Bugün443 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:18.208.132.33