Türkçe

SOSYALİZMİN YÖN ARAYIŞI

424 kez bakılmış
9 Aralık 2017
08:31
Metin Çulhaoğlu'nun "Sosyalizmin Yön Arayışı" isimli kitabının yayınlanmasından sonra yazar Çulhaoğlu, kitapta isimleri geçen kalemlerden Savaş Al ve Haluk Yurtsever ile birlikte İzmir Karşıyaka'da düzenlenen panelde mikrofon başına geçti.
 
Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşen panelin modaretörlüğünü Seher Ünver yaparken, salonun dolu olması göze çarpan önemli detaylardan birisiydi.
 
Panelin moderatörlüğünü üstlenen Ünver, panelin işleyişi ile ilgili detayları katılımcı ve dinleyicilere aktardıktan sonra "Sosyalizmin Yön Arayışı" isimli kitabın önemine ilişkin kısa bir değerlendirme konuşması yaptı.
 
Savaş Al, Haluk Yurtsever ve Metin Çulhaoğlu sıralaması ile yapılan konuşmalardan sonra soru cevap bölümü ile panel tamamlanırken dinleyicilerin sorular ile panele ilgisi oldukça fazlaydı.
 
Savaş Al konuşmasında, düzenlerin hayata geçmeden önce kendisinden önceki düzen içerisinde var olduğunun altını çizerek yeni düzenlerin bir önceki düzenin içinden beslenerek ve gelişerek hayat bulduğunu belirtti. Bu düzenler içinde yalnızca sosyalizmin kapitalizmden birşeyler devralmayacağını belirten Al, belirli oranlarda sosyalizm anlayışının kapitalizm yönetim kademelerinde yer alsa da bu durumdan hiç bir avantaj sağlamayacağı gibi gelişim gösteremeyeceğinide özellikle belirtti.
 
Sovyetlerin olmadığı bir dünyada sosyalizm mücadelesinin zor ve çetin geçtiğini çeşitli örneklerle anlatmaya çalışan ikinci konuşmacı Haluk Yurtsever, Kapitalizmin içinde bulunduğunu kaotik durumdan dolayı dünyanın eskiye nazaran sosyalizme daha çok ihtiyacı olduğunu belirtti. Yurtsever neyin değiştiğinden önce nelerin değişmediğini masaya yatırmadan solun ve sosyalizmin kendini yenilemesinin ve güçlenerek ilerlemesinin mümkün olmayacağını söyledi.
 
Metin Çulhaoğlu ise Gezi Direnişi, Haziran seçimleri ve referandumun son 5 yıl içerisinder sosyalizm için önemli gelişmeler olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Bu üç önemli gelişmenin tamamında sınıf ile narotun (halkın) iç içe geçtiğini vurgulayan Çulhaoğlu, son dönemlerde işçi sınıfının narotun içine gömülü olduğunu ve ayrışmadığını belirtti. Bunun büyük bir sorun olmadığını aksine olabilecek bir durum olduğunu söyleyen Çulhaoğlu narot içinde gerçekleşen bir hareketlenme işçi sınıfına ayrı bir kan, ayrı bir güç verebileceğini belirtti. 
 
Artık "Söz ayrıştırır eylem birleştirir" söyleminin istismar edildiğini anlatan Metin Çulhaoğlu, tartışmaların örgütleri ayrıştırmak yerine birleştirici yanlarının daha fazla olduğunu belirterek Türkiye sosyalizminin belirli başlıkları mutlaka tartışması gerektiğini belirtti.
 
Fırat Aydoğar 9 Aralık 2017
 
Bookmark and Share
 

17/06/2019 Gün Ortalama:279  Bugün49 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.90.207.89