Türkçe

Birleşik Metal-İş, MESS'e karşı eylem planını açıkladı

242 kez bakılmış
8 Aralık 2017
23:08
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine toplanan Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) Merkez Toplu Sözleşme Komisyonu gelişmeleri değerlendirdi. Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı BMİS'in MESS ile süren TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanmaması ve 1 Aralık’ta uyuşmazlık tutanağı tutulması üzerine gelişmeleri değerlendirmek için toplanan Merkez Toplu Sözleşme Komisyonu, toplantıda yapılan değerlendirmeler ile ilgili eylem ve etkinlik planını açıkladı.
 
Komisyonun toplantıda, MESS’in teklifleri içerisinde yer alan başta 3 yıllık toplu sözleşme olmak üzere; ücret zam teklifi, sosyal haklar için verilen teklif ve kazanılmış hakları geriye götürmeyi amaçlayan teklifleri asla kabul etmeme kararı aldığı belirtildi.
 
Toplantıyla ilgili yapılan açıklama ile sendikanın eylem ve etkinlik planı şöyle:
 
MESS, metal işçilerinin insan onuruna yakışır yaşama ve çalışma koşullarına yönelik taleplerine karşı metal işçilerinin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmayı amaçladığı gibi, önerdiği komik oranda ücret zam teklifi ile metal işçilerini sefalet koşullarında yaşamaya mahkum etmek istemektedir. Biz ise, insanca düzeyde yaşayacak bir ücret istiyoruz. Emsal aldıkları enflasyonun işçilerin enflasyonu olmadığını defalarca söyledik bir kez daha belirtiyoruz.
 
MESS’e üye işyerleri üretim rekorları kırmakta olup sektörün karlılığı tartışılmaz durumdadır. Ancak, işverenler işçilerin sırtından kazandıklarının küçük bir bölümünü bile işçilere vermek istemiyorlar.
 
Masada söyledik, bir kez daha açıkça söylüyoruz. Hiçbir zaman ve hiçbir yerde, kazanılmış haklarımızı tartışma konusu etmedik, etmeyeceğiz. MESS’i uyarıyoruz, bu tekliflerinin kabul edilmesi söz konusu olamaz.
 
Bizler toplu sözleşme teklifimizi çok sayıda işçinin katıldığı kurullarımız aracılığıyla hazırladık. Teklifimiz, metal işçilerinin talepleridir. Uzun tartışmalar sonucu hazırlanmış bir tekliftir ve gerçekçidir.
 
Bize oran yüksek diyorlar. Biz de diyoruz ki, orana değil istediğimiz rakama bakın. Metal işçisi çok daha fazlasını hak etmektedir.
 
İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını, her koşul ve şartta kullanacaklardır. Bu konuda, metal işçilerin yaratıcılığını hatırlatmak isteriz.
 
İşverenlere geçtiğimiz dönem yaptığımız grevleri ve Metal Fırtınayı hatırlamak isteriz. Metal işçilerinin sabrını ölçmeye kalkmayın. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Henüz vakit varken, metal işçilerinin haklı taleplerini yerine getirin.
 
Bütün değerlerin yaratıcısı olduğu halde, açlık ve yoksulluk sınırlarında yaşamaya mahkum edilen ve bu ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunu oluşturan işçiler ve emekçiler bu durumu hak etmiyorlar.
 
Gün sermayenin dayatmalarına karşı ayağa kalkma, sesini duyurma ve tepkimizi ortaya koyma günüdür.
 
MESS’e bağlı işyerlerindeki üyelerimiz, emeklerine ve geleceklerine sahip çıkacak ve tepkilerini Pazartesi gününden (11 Aralık 2017) itibaren işyerlerinde göstermeye devam edeceklerdir.
 
Merkez Toplu Sözleşme Komisyonumuz bu değerlendirmeler çerçevesinde aşağıdaki eylem ve etkinlikleri yapma kararı almıştır.
 
1- 11 Aralık Pazartesi gününden itibaren işyerlerinde fazla mesailere kalınmayacaktır.
 
2- 11 Aralık Pazartesi gününden itibaren (2 hafta süreyle) taleplerimizi içeren kokartlar takılacaktır.
 
3- 15 Aralık Cuma günü başlayarak, her hafta Cuma günleri vardiya girişlerinde servislerden inilerek toplu bir şekilde yürüyüşler yapılacaktır.
 
4- Önümüzdeki günlerde, MESS’e üye işyerlerinin bulunduğu bölgelerde kitlesel basın açıklamaları yapılacaktır.
 
Yukarıda belirtilen eylem ve etkinlikler yanında, günlük gelişmeler dikkate alınarak, zamanı ve şekli Genel Yürütme Kurulumuz tarafından belirlenecek eylem ve etkinlikler yapılacaktır.
 
Yaşasın Metal İşçilerinin Onurlu Mücadelesi!
 
İleri Haber  8 Aralık 2017
 
 Yaşasın Birleşik Metal-İş
 
Bookmark and Share
 

17/06/2019 Gün Ortalama:279  Bugün49 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:3.90.207.89