Türkçe

Batıkent'te dayanışma büyüyor

304 kez bakılmış
27 Kasım 2017
00:12
Batıkent Gezi Kültür ve Dayanışma Evi, 1'inci yaşını TKP Genel Başkanı Erkan Baş ve Yüksel Direnişçisi Veli Saçılık'ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikle kutladı. Geçtiğimiz yıl "Umudu dayanışmayla büyüteceğiz" sloganıyla Ankara Batıkent'te gönüllülerce açılan Gezi Kültür ve Dayanışma Evi, 26 Kasım Pazar günü kuruluşunun birinci yılını kutladı. Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için dayanışma dersleri, her yaştan çocuk ve gencin katılabileceği kültürel atölyeler, siyasetten iktisada pek çok alanda ön açıcı paneller ve sosyal sorumluluk etkinlikleri düzenleyen Kültür ve Dayanışma Evi gönülleri bu faaliyetleri bu sene de devam ettirmek için kolları sıvadı. 
 
AKP iktidarının topluma biat kültürünü yayma çabalarına karşıt olarak dayanışma ağlarıyla direnen Batıkentliler, Gezi Kültür Evi'nin birinci yaşını TKP Genel Başkanı Erkan Baş ve Yüksel Direnişçisi Veli Saçılık'ın katıldığı bir söyleşiyle kutladı.
 
TKP Genel Başkanı Erkan Baş, etkinlikte yaptığı konuşmada AKP'ye karşı mücadelede dayanışmanın önemine vurgu yaparak şunları söyledi:
 
En önemli başlıklarımızdan birisi kendi öz gücümüze güvenmek. "Türkiye niye bu halde?" sorusunun en temel yanıtlarından bir tanesi; çünkü biz bu ülkenin emekçileri, alınteriyle, namusuyla, onuruyla yaşayan insanları, hep birilerinin bizi kurtarmasını bekledik. Her şeyi çözebilecek bir anahtar arıyorsak, bu bizim kendi gücümüze, kendi örgütlülüğümüze, kendi yaratıcılığımıza güvenmemizdir. Yoksa geçmişten "sarı saçlı mavi gözlü" çağırmak bizi kurtarmayacak. Ya da "ben sizi kurtaracağım" diyen siyasetçilerin arkasında dizilmek de bizi kurtarmayacak.  Tıpkı Gezi Direnişi'nde olduğu gibi kendi öz gücümüze, kendi örgütlülüğümüze güvenmeli ve bunu büyütmeliyiz. 
KHK ile ihraç edildiği görevine dönebilmek için Yüksel Caddesi'nde direnen emekçilerle birlikte mücadele veren Veli Saçılık ise konuşmasında, "AKP her zaman bizim ayrılıklarımızı kullandı. Bizim kendimizle olan sorunlarımızı kullanarak bizi ezdi. Biz de ne yazık ki her zaman ezilen olduk. Ezilen olurken de itiraz eden olamadık. Bugünlerde bu bir araya gelişleri, ezilmişliği reddetme ve artık "hayır" demeyi öğrenme zamanı olarak görüyorum." ifadelerini kullandı. 
 
Etkinlikte söz alan İleri Haber yazarı Metin Çulhaoğlu ise konuşmasında, "Biz kendimize güvenmezsek, biz kendimiz işin başına geçmezsek, ipleri elimize almazsak, biz umudumuz "Ya şu şu şu parti zaten AKP'ye karşı, bir de şu çıktı, bunların hepsi birleşse de şu AKP'yi bizim yerimize bir alaşağı ediverse ne iyil olur" dersek, biz bu işi kaybetmiş oluruz. Mutlaka dümenin başına geçmemiz, ipleri elimize almamız, AKP'yi ve onun ruhunu aktardığı siyasi partileri siyaseten silmemiz, itibarsızlaştırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. 
 
Söyleşinin ardından etkinlik müzik dinletisyile devam etti. Etkinlikte atölye ve faaliyetlere katılan mahalleliler de deneyimlerini aktararak bu tip örneklerin artması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Bookmark and Share
 
İleri Haber  26 Kasım 2017

26/04/2019 Gün Ortalama:244  Bugün75 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.95.23.35