Türkçe

Cam işçilerinin direnişi sonuç verdi

513 kez bakılmış
24 Ekim 2017
17:07
Şişecam'ın Lüleburgaz'daki fabrikasında işten çıkarılan ve günlerdir direnen 90 cam işçisi, direnişlerinin sonuç verdiğini ve işe iadelerinin önünün açıldığını duyurdu. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Şişecam’ın Paşabahçe fabrikasında çalışan 90 işçi, fabrikanın fırın kapatması ve sık rapor alınması gibi nedenlerle işten çıkarıldıktan sonra ilçede bulunan Kristal-İş Sendikası Trakya Şubesi önünde işlerine geri dönmek için direnişe başlamıştı. 
 
20 Ekim'de Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Müdürlüğü'ne doğru “İş, aş, adalet” talebi ile yürüyüşe başlayan işçiler, Tekirdağ il sınırında polis barikatıyla durdurularak engellenmişti. 
 
"CAM İŞÇİSİNİN DİRENİŞİ BAŞARI ELDE ETMİŞTİR"
 
İşçilerden salı günü (bugün) yapılan açıklamada, direnişin sonuç verdiği ve işçilerin Eskişehir'deki fabrikada işe başlayabileceği aktarıldı. İşçilerden yapılan açıklama şu şekilde:
 
Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikasında işten çıkartılan 90 cam işçisi olarak başlattığımız işe iade mücadelesinin 20. günündeyiz. 
 
Şisecam merkezinde dün yapılmış olan toplantıda "Başvuruları halinde 90 arkadaşımızında Eskisehir'de işe başlayabilecekleri, Eskisehir' e gitmek  istemeyenlerinde teşvik uygulamasından faydalanacakları" kararı alınmıştır. 
 
Bugün itibariyle 90 cam işçisinin işe iadesinin yolu açılmıştır. 
 
Cam işçisinin iş, aş, adalet yürüyüşü kararlılıkla sürdürülmüş ve başarı elde edilmiştir. 
 
Kazanılan bu zafer önce bizim, sonra tüm cam işçilerinin ve en sonundada tüm işçi sınıfının zaferidir. 
 
90 Trakyalı Cam İşçisinin bu mücadelesinde, sendika yöneticilerinin isteksiz tutumuna rağmen Trakya'daki çalışan diğer arkadaşlarımızın ve Lüleburgaz halkının büyük payı olmuştur. 
 
90 Trakyalı ve diğer arkadaşlarımız ile birlikte hareket ederek Türkiye'de eşine  zor rastlanan bir mücadele sergilenmiştir. 
 
Bu zaferi Lüleburgaz ve Trakya halkının, bölgemizdeki belediyeler, STK'lar,  siyasi parti ve temsilcilerinin, medya ve görsel basının yardımları ve katkıları  ile elde ettiğimizi biliyor ve Herkese buradan en kalbi duygularla  TEŞEKKÜRLERİMİZİ sunuyoruz. 
 
Bookmark and Share
 
- 90 Trakyalı Cam İşçisi
 
İleri Haber 24 Ekim 2017

PDF indir

 

 

issuu Dergi

31/05/2020 Gün Ortalama:1780  Bugün443 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:18.208.132.33