Türkçe

HAZİRAN'dan cam işçisiyle ilgili açıklama

502 kez bakılmış
23 Ekim 2017
23:55
Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) tarafından, işten çıkarılan ve Şişecam Genel Merkezi’ne yürüyüşleri engellenen cam işçileri ile ilgili bir açıklama yapıldı. Kırklareli’nde bulunan Şişecam’a bağlı Paşabahçe Cam Fabrikası’ndaki işlerinden çıkarıldıktan sonra işe geri dönmek için direnişe geçen, ardından da Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne yürüyüşe başlayan 90 cam işçisinin yürüyüşleri, valilik tarafından OHAL gerekçe gösterilerek engellendi.
 
İşçiler, yarın (24 Eylül) Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne otobüslerle gitmeye karar verirken, HAZİRAN tarafından işçilerin yürüyüşlerinin engellenmesiyle ilgili “Cama Hayat Verenlerin Yanındayız” başlığıyla bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, OHAL’in en çok emekçiyi ve hak arayışı mücadelesi verenleri vurduğu belirterek; bu uygulamanın sermaye yararına yürürlüğe konduğu belirtildi.
 
HAZİRAN tarafından yapılan açıklama şöyle:
 
Cama Hayat Verenlerin Yanındayız
 
Türkiye, OHAL’le birlikte sınıf mücadelesinin bilindik yasalarının vahşi bir şekilde uygulandığı bir ülke haline geldi. Taşeronluk, iş cinayetleri, grev yasakları ve işten çıkarmalar yaygınlaştı.
 
OHAL en çok emekçiyi, özgürlük ve hak arayışı mücadelesi yürütenleri vurdu. Bunun en son örneği Cam sektöründe yaşandı.
 
Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda fırın kapatma gerekçesiyle işten atılan ve “İş, aş, adalet” talebiyle Tuzla’daki Şişecam Genel Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçen 90 işçinin yürüyüşü OHAL gerekçesiyle engellendi.
 
Daha önce patronlara hitaben yapılan bir konuşmada OHAL’in gerekçesi bizzat Erdoğan tarafından “grev tehditi olan yerlere anında müdahale etmek” olarak tanımlanmıştı. Bir kez daha, işlerine geri alınma talebiyle yürüyüş yapan işçilerin karşısına “güvenlik” gerekçesi çıkarıldı. Polis ve jandarma marifetiyle yürüyüş durduruldu.
 
Gerekçe olarak sunulan güvenliğin halkın, emekçilerin güvenliğiyle bir ilgisi yoktur. AKP iktidarının güvenlikten anladığı sermayenin, yani gücü elinde bulunduranların güvenliğidir.
Cam işçileri, aileleriyle birlikte ekmekleri ve gelecekleri için direniyor.
İşlerine geri alınma talepleri son derece insani, emeğin haklarının korunmasıyla ilgili son derece haklı bir taleptir.
 
İşçilere reva görülen bu uygulama, sermayenin çıkarlarının korunması esasına dayalı bir uygulamadır.
Ancak her ne yaparlarsa yapsınlar, önünü hangi yöntemle kesmeye çalışırlarsa çalışsınlar sonunda kazanan emeğin örgütlü mücadelesi olacaktır.
 
Sonunda emek kazanacak, cama hayat verenler kazanacak, biz kazanacağız.
 
Bookmark and Share
 
İleri Haber 23 Ekim 2017

PDF indir

 

 

issuu Dergi

31/05/2020 Gün Ortalama:1780  Bugün444 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:18.208.132.33