Türkçe

Şişecam’da işçi kıyımı

507 kez bakılmış
5 Ekim 2017
11:38
Şişecam’a bağlı Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda işçi kıyımı başlatıldı. 100’ü aşkın işçinin işten çıkarıldığı fabrikada, işten atmalara gerekçe olarak, kısa süre önce fabrikanın fırın kapatması ile fazla rapor kullanmak gibi nedenler gösterildi. İşten atıldıklarını mesai sonrası aranarak ya da telefon mesajıyla öğrenen işçiler arasında 20-25 yıllık usta işçiler de yer alıyor. İşten atılanların çoğunlukla Kristal-İş yönetimine muhalif kişiler olduğunu söyleyen işçiler ise Kristal-İş yönetimine tepki gösteriyor.
 
DİSK Cam Keramik-İş Sendikası da bir açıklama yaparak hem Kristal-İş yönetimini hem de Şişecam patronunu kınadı.
Sendikadan yapılan açıklamada, “Şişecam’a 15-20 yılını vermiş ustaların ağırlıkta olduğu ve ne tesadüftür ki grev ve direnişlerde, her türlü hak mücadelesinde başı çeken öncü işçiler işten çıkarılmıştır. Yine ne tesadüftür ki işten çıkarılan yüzün üzerinde işçinin büyük çoğunluğu, şanlı bir tarihe sahip olan ama bugün sendikal bürokrasinin teslim aldığı Kristal-İş Sendikası’nda mevcut anlayışa karşı muhalefet eden işçilerdir. Öyle anlaşılıyor ki, Kristal-İş yönetimi ile Şişecam yönetimi yine işbirliği yapmış ve kafa kafaya vererek bu listeyi hazırlamış” denildi. 
 
Öte yandan işten çıkarılan işçilerden bazıları, dün Kristal-İş Lüleburgaz Şubesi’ne gitti. İşçiler ve sendikacılar arasında tartışma yaşanırken, sendika yöneticilerinin polis çağırdığı öne sürüldü.
 
BirGün Gazetesi 5 Ekim 2017
 
ŞİŞECAM DA İŞÇİ KIYIMI
Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikasında büyük bir işçi kıyımı yapılıyor. Bir fırının kapatılması bahanesiyle işten çıkışların olacağı duyurulmuş ve kendi isteği ile ayrılacaklar için teşvikler açıklanmıştı. Ancak bugün Şişecam işçileri çok farklı bir tablo ile karşı karşıya. Şişecam’ a 15-20 yılını vermiş ustaların ağırlıkta olduğu ve ne tesadüftür ki grevlerde direnişlerde her türlü hak mücadelesinde başı çeken öncü işçiler işten çıkarılmıştır. Yine ne tesadüftür ki işten çıkarılan yüzün üzerinde işçinin büyük çoğunluğu, şanlı bir tarihe sahip olan ama bugün sendikal bürokrasinin teslim aldığı Kristal İş sendikasında mevcut anlayışa karşı muhalefet eden işçilerdir. Öyle anlaşılıyor ki, Kristal İş yönetimi ile Şişecam yönetimi yine işbirliği yapmış ve kafa kafaya vererek bu listeyi hazırlamış. Topkapı ve Mersin’den sonra aynı senaryo bugün Kırklareli Cam Fabrikasında oynanıyor. Yarın da Trakya Cam ve Oto Cam fabrikalarında oynanacağından artık kimsenin şüphesi yok. 
Fabrikada gelişebilecek tepkileri önlemek için işten çıkarılanlara mesai dışında telefonla ya da mesaj yoluyla bildirim yapan Şişecam yönetimi belli ki korku içinde. Sendika yöneticileri de ortalarda görünmeyip tepkilerin yatışmasını bekliyorlar. Ancak Şişecam işçileri olup biten artık farkındadır ve kıyımın hesabını mutlaka soracaktır. Cam işçileri sırtlarında adeta bir kambura dönüşen, sendika ağaları tarafından, sırtından bıçaklanmıştır. Bugün birbirleriyle helalleşen işçiler, grev yasağına karşı nasıl doğru bir tutum aldıysa, kısa bir süre içinde örgütlenerek yeniden ayağa kalkmayı ve bu haksızlıkların hesabını sormayı başaracaktır. Bizler Cam Keramik İş Sendikası olarak, Şişecam işçilerinin bu birikim ve cesarete sahip olduğunu biliyoruz. Her zaman olduğu gibi cam işçilerin yanında ve dayanışma içinde olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
 
Bookmark and Share
 
CAM KERAMİK İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

PDF indir

 

 

issuu Dergi

27/05/2020 Gün Ortalama:1868  Bugün224 ziyaret var  Sitede 3 Kişi var  IP:18.208.132.33