Türkçe

Alper Taş:

348 kez bakılmış
16 Ağustos 2017
22:39
ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi ve Haziran Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Alper Taş'ın katılımıyla Birleşik Haziran Hareketi Şavşat ve Artvin Meclisleri tarafından 'Hayır Bitmedi Halk Sözleşmesini Yazıyor' faaliyeti kapsamında bir söyleşi düzenlendi.
 
Şavşat Yeşil Vadi toplantı salonunda yapılan etkinlikte ilk olarak Haziran Artvin Yürütmesi Sercan Dede söz aldı. Sercan Dede, Şavşat'ın mücadele tarihinin kendini solda gören her insanı bugün dahi heyecanlandırdığını ifade ederek söze başladı ve "Türkiye'de AKP iktidarı siyasal islamcı politikalarını tüm alanlarda kurumsallaştırmak adına olağanüstü bir çaba içine girdi. Atatürk heykellerine saldırı, müftülere nikah yetkisi, eğitimde ensar vakfıyla imzalanan protokoller tıpkı Ayhan Oğan'ın ağzından çıktığı gibi yeni bir rejim inşa etmek için. Bu rejimin şekli de şeriat hükümlerine dayalı bir din devletidir" dedi.
 
Gezi Direnişi'nin bu gidişata karşı bir aydınlanma mücadelesi olduğunu hatırlatan Dede, "Referandumda hayır diyen milyonlar bu gidişata dur demek için hayır dedi ve sonrasında adalet yürüyüşü de tüm muhalefet kesimlerini kapsayan bir dalgayla devam etti. Bugün yapılması gereken AKP'den rahatsız olan tüm kesimlere sol bir seçenek yaratarak iktidar mücadelesi vermektir ve onların din devleti stratejisine karşı demokrasinin, bilimin, aydınlanmanın seçenek oluşturabileceği bir strateji belirlemektir" dedi.
Dede, Cerattepe'ye ilşkin son gelişmeleri aktararak konuşmasını noktaladı.
"Artvinliler elbette yaşam alanlarını terk etmeyecekler"
 
Sercan Dede'nin ardından söz alan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Artvin'de söze başlamanın önceliğinin Cerattepe ve 25 senelik mücadele tarihiyle olduğunu ifade etti. "Cerattepe'ye dur denilmezse Artvin'i neyin beklediği çok açık. Görünen tablo şudur: AKP açısından maden ve madenciler Artvin halkından daha kıymetli. Artvin'in herhangi bir değeri ne Cumhurbaşkanı nezdinde var ne de siyasi iktidar nezdinde. Adeta Artvinlilere buraya terk edin gidin diyor ama Artvinliler elbette yaşam alanlarını terk etmeyecekler" diyen Taş, Artvinliler'in 25 senedir mücadele ettiğini hatırlattı.
Taş sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sadece bu değil 16 Nisan referandumunda çıkan hayır sonucu aynı zamanda Cerattepe'de madene hayır demektir. Bu nasıl bir büyüme mantığıdır ki insanları ve doğayı yok ederek zenginlik elde etmeye çalışıyorlar. Yeşil Artvin Derneği'nin öncülüğünde bütün toplumsal kesimler olarak mücadele etmeye devam edeceğiz.
 
Adalet yürüyüşü Ecevit'le yapılan Taksim buluşması sonrasında CHP tarihinin en büyük buluşması.Bizim de altına imza atacağımız 10 madde açıklandı. Bu toplumsal dalga Gezi'de başladı ve 7 Haziran seçimlerinde devam etti. Gezi'de başlayan toplumsal dalga aynı zamanda 16 Nisan'da vücut buldu. Milli irade ağızlarından düşmüyor ancak oyları çalarak halkın iradesini yok saydılar. Adalet yürüyüşünü Kılıçdaroğlu ve CHP başlattı ancak yürüyüş bütün toplumsal kesimlere mal oldu. Adalet yürüyüşü AKP ile mücadelenin sokakta olacağını bir kez gözler önüne koydu. Sokağın kaos olmadığını herkes görmüş oldu. Siyasal islamcılığı Türkiye'ye getirmekle yetinmeyip aynı zamanda bölgede siyasal islamcılığı yaymanın hesabını yaptılar. Bunu yok sayarak memlekette siyaset yapma şansımız yok. Bunu göremezsek eksik kalırız. Bu yüzden hepimizin görevi siyasal islamla köklü bir hesaplaşmanın içine girmemiz gerekiyor. Biz hiçbir zaman herhangi bir inanca karşı mücadele etmeyiz ancak siyasal islama karşı mücadele etmek zorundayız. Bunu yapmazsak bu karanlığın bir parçası da biz oluruz. "
"Sesimizi sokakta yükseltmedikten sonra nerede mücadele edeceğiz?"
 
Alper Taş, ekoloji konularında yargının yürütmeyi durdurma kararları aldığını ancak bu durumun şu an gerçekleşemediğini söyledi ve konuşmasını şöyle bağladı:
"Referandum ve Meclis'in iç tüzük değişikliğinden sonra meclis üzerinden bir şeyler yapma şansımız çok daraldı. Eskiden yargı ekolojide yürütmeyi durdurma kararları çıkartıyordu şimdi bu şans da elimizden alındı. Artvin'de Cerattepe davasında bunu yaşadık. Biz sokakta barışçıl, kitlesel ve militan şekilde sesimizi yükseltmedikten sonra nerede mücadele edeceğiz. 15 Temmuz üzerinden yeni bir tarih ve kuruluş başlatıyorlar. Bizlerin bunun karşısında Türkiye'yi 15 Temmuz sürecine kimlerin getirdiğini sormamız gerekiyor. Kim sultan kim halife olacak kavgasına girdiler bu kavganın taraflarından biri olan cemaat 15 Temmuz gecesi ortağına darbe girişiminde bulundu. Bu süreç önceden bilinen ve engellenebilecek bir süreçti. Darbenin engellenmesi gerekirken müdahale edilmiyor. Bizler Artvin'de bir önceki belediye seçimlerinin rövanşını 16 Nisan Referandumunda kazandık şimdi önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanarak hayır çıkarttığımız bütün ilçeleri AKP'nin elinden kurtarmamız gerekiyor."
 
YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun da katılımcılar arasında bulunduğu Şavşat Haziran buluşması katılımcıların söz almasıyla ve Şavşat'ta önümüzdeki dönem görev alacacak Haziran yürütmelerinin belirlenmesiyle sona erdi.
Şavşat programının Ardından Artvin'e geçen Alper Taş ilk olarak Yeşil Artvin Derneği, Eğitim-Sen ve CHP Artvin Örgütünü ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Atapark Çay Bahçesi'nde bir halk sohbeti gerçekleşti.
 
Bookmark and Share
 
R-KOMPLEX ORG  16/8/2017

26/05/2019 Gün Ortalama:296  Bugün64 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:18.234.88.196