Türkçe

Eğitim Sen'den basın açıklaması

496 kez bakılmış
24 Haziran 2017
00:05

Eğitim Sen İstanbul 2 No.lu Şube 23 Haziran saat 15.00 de Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasına Beykoz Haziran Meclisi ve kitle örgütleri destek verdi. “Okul içinde okul olmaz, okullarımızın imam hatipleştirilmesini istemiyoruz. Laiklik yoksa; bilim yoktur, demokrasi yoktur, özgürlük yoktur” vurgusunun öne çıkarıldığı basın açıklaması, "karanlığa teslim olmayacağız", “Laik bilimsel eğitim istiyoruz", "Irkçı gerici eğitime hayır" sloganları eşliğinde devam etti.
 

Basın açıklaması öncesi Beykoz'daki okulların imam hatipleştirilmesini istemeyen bir veli ve bir öğretmen söz alarak, "Gün geçmiyor ki ülkemizde bilimsel düşünceye, laik düşünceye, özgürlük düşüncesine darbe vurulmasın. Bilimsel, laik ve demokratik eğitimi savunanlar olarak Beykoz'da bu gericiliğe karşı bir tutum alıyoruz ve mücadeleyi yükseltiyoruz” diyerek birlikte mücadele çağrısı yaptılar.

 

"Gericileştirmeyi ve piyasalaştırmayı hedefleyen eğitimdeki dönüşüm, bütün toplumu kuşatan adımlarla devam etmektedir." diyerek sözlerine başlayan Eğitim Sen İstanbul 2 nolu Şube adına basın açıklamasını okuyan Kazım Yılancı; "Eğitim Sen 2 nolu Şube Yürütme Kurulu'nun Beykoz MEM'le yaptığı görüşmeler sonucunda üç okulun daha imam-hatipleştirileceği bilgisi netleşmiştir. ( Mehmet Emin Pulatkonak (Yenimahalle), Ferda Turan Takmaz Ortaokulu(Eski 60. yıl İncirköy) ve İshakağa Ortaoklu (Merkez Mahallesi) yeni tabelalar asılarak resmen İmam- hatipe dönüştürülmüştür." diyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

Peki biz neden okullarımızdaki bu “dönüşüme” karşı çıkıyoruz?

 

En önemli nedenlerden birisi bu hamleler sermeyenin ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Var olan kurumlar bilinçli olarak işlemez hale getirildikten sonra özelleştirmenin önü açılmaya çalışılmaktadır. Hak kavramı içerisinde yurttaşlıktan gelen parasız eğitim ve sağlık hakkı gibi haklarımız, bugün laik bilimsel eğitim isteyenlerin özel okullara, parası olmayanların ise imam hatip okullarına mecbur bırakıldığı bir denklemin içine hapsedilemez, biz buna karşı çıkıyoruz. Okul içinde okul olmaz. Daha önceki deneyimlerimizden öğrendiğimiz gibi, oldu bittiye getirilerek eğitim alanı düzenlenemez. 3 yıl önce Paşabahçe Ortaokulu velileri ve demokratik kitle örgütlerinin kararlı duruşu Paşabahçe Ortaokulu'nda olumlu sonuçlanarak, imam hatip sınıfı, öğrenci bulamamış kapatılmak zorunda kalınmıştı. Bu bilinçle yeniden mücadelemizi bıraktığımız yerden yükselterek devam edeceğiz hepimize kolay gelsin.”

Bookmark and Share

Beykoz Haziran

23 Haziran 2017

23/02/2020 Gün Ortalama:2231  Bugün439 ziyaret var  Sitede 7 Kişi var  IP:3.234.245.125