Türkçe

Beykoz'da imam hatip

426 kez bakılmış
19 Haziran 2017
20:43

4+4+4 uygulamasıyla başlayan okulların imam-hatipe dönüştürülme süreci eğitimin temel uygulamalarından biri haline geldi. Gericileştirmeyi ve piyasalaştırmayı hedefleyen eğitimdeki dönüşüm, bütün toplumu kuşatan adımlarla devam ediyor.

 

Daha önceki yıllarda okulların bünyesinde fiilen açılan imam-hatip sınıfları bütün itirazlara rağmen, Beykoz Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından devam ettirilmişti. Mücadelede öne çıkan Paşabahçe Ortaokulu velileri ve demokratik kitle örgütlerinin kararlı duruşu Paşabahçe Ortaokulu'nda olumlu sonuçlanarak, imam-hatip sınıfı, öğrenci bulamamış kapatılmak zorunda kalınmıştı.

 

Beykoz MEM daha önce yaptığı “bunun geçici bir uygulama olduğu yeni bir okul yaptırıldığında bu uygulamadan vazgeçileceği” açıklamasınına kendi uymayarak fiili durumu resmileştirmeye dönük adımlarını arttırdı. Olası tepkilerden çekinen Beykoz MEM okullar kapanır kapanmaz gericileştirme adımlarını oldu bittiye getirmeye çalışmaktadır.

 

Yaptığımız araştırmalar sonucunda 2016/2017 yılında ortaokul olarak hizmet veren üç okulda ( Mehmet Emin Pulatkonak (Yenimahalle), Ferda Turan Takmaz Ortaokulu(Eski 60. yıl İncirköy) ve İshakağa Ortaoklu (Merkez Mahallesi) yeni tabelalar asılarak resmen İmam- hatipe dönüştürüldü. Yaptığımız araştırmalar ve Eğitim Sen 2 nolu Şube Yürütme Kurulu'nun Beykoz MEM'yle yaptığı görüşmeler sonucunda üç okulun daha imam-hatipleştirileceği bilgisi netleşmiştir.

 

Hacı Numan Ortaokulu (Ortaçeşme Mahallesi), Beykoz Konakları Vakfı Ortaokulu (Soğuksu Mahallesi), 75. yıl Cumhuriyet Ortaokulu (Cumhiriyet Köy) imam-hatip tabelaları asılarak resmen imam-hatipe dönüştürülecekler arasına alındığı bizzat İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay tarafından ifade edilmiştir. Beykoz'un coğrafi yapısını bilenler, Beykoz'un, imam- hatiple çevrelendiğini, “normal” ortaokulların istisna, imam-hatip okullarının gericileştirme adımları doğrultusunda “normale” dönüştürüldüğü açıkça görülecektir.

Bookmark and Share

 

 

Beykoz Haziran

26/04/2019 Gün Ortalama:244  Bugün75 ziyaret var  Sitede 5 Kişi var  IP:3.95.23.35