Türkçe

TKP'den 'çatışmasızlık kararı' hakkında açıklama

452 kez bakılmış
12 Haziran 2017
15:34
Türkiye Komünist Partisi, alınan çatışmasızlık kararı hakkında “Partimiz, devrimci prensipler çerçevesinde kalındığı, saldırı ve engelleme çabalarından vazgeçildiği sürece her türlü fiili karşı karşıya gelişten uzak duracaktır" açıklamasında bulundu.
HDK, EMEP, ÖDP, Halkevleri, EHP, KÖZ, Devrimci Hareket ve Odak Dergisi’den oluşan bir heyet son dönemde yaşananlara ilişkin bir açıklamada bulunarak “iki taraf da, görüşmelerin devam edeceği süreç boyunca çatışmasızlığın sürdürüleceğini taahhüt etmişlerdir” dedi. Türkiye Komünist Partisi (TKP) de bu kararın ardından yazılı bir açıklamada bulundu.
 
HDK, EMEP, ÖDP, Halkevleri, EHP, KÖZ, Devrimci Hareket ve Odak Dergisi’nin ortak olarak yayınladığı açıklamada, "Tek adam rejimine karşı mücadele ettiğimiz bu dönemde, siyasal tartışmaların şiddete varmasından, çeşitli düzeylerde meydana gelen yaralanmalardan dolayı üzüntülerini dile getiren her iki taraf da, görüşmelerin devam edeceği süreç boyunca çatışmasızlığın sürdürüleceğini taahhüt etmişlerdir.
 
İçinde bulunduğumuz sürecin gereği olarak, bizler de bu taahhütün bozulmadan devam etmesi için konunun takipçisi olacağımızı ve sorunun devrimci prensipler çerçevesinde çözümü için görüşmelerimizi sürdüreceğimizi kamuoyuna beyan ederiz.” ifadelerine yer verildi.
 
TKP tarafından çatışmasızlık kararı hakkında yapılan açıklama şöyle:
 
“Tüm ilerici ve devrimci kamuoyuna,
 
9 Haziran günü İzmir’de düzenlenen etkinlikte Genel Başkanımız Erkan Baş’a saldırı girişimi ile fitili ateşlenen ve hemen ardından İstanbul ve Ankara’da parti binalarımıza, ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerinde parti üyelerimize ve kadın yoldaşlarımıza yönelik saldırılarla devam eden çatışma ortamı, partimizin hiçbir biçimde onayladığı ve içinde yer almak istediği bir durum değildir. 
 
İlk anlardan itibaren belirttiğimiz gibi, partimize yönelik saldırılara ve partimizin siyasal faaliyetinin engellenmesi yönündeki çabalara son verildiği sürece, hiçbir kurum ve kuruluşla karşı karşıya gelmek gibi bir hedefimiz bulunmamaktadır.
 
Konunun devrimci hareketin gündemine girmesi sonrasında, birçok kesim taraflar arasında görüşme trafiğine başlamış ve gelinen noktada bugün itibariyle bir çatışmasızlık zemini sağlanmıştır.
 
Partimiz, devrimci prensipler çerçevesinde kalındığı, saldırı ve engelleme çabalarından vazgeçildiği sürece her türlü fiili karşı karşıya gelişten uzak duracaktır. Partimizin her daim takip ettiği ve savunduğu yaklaşım, devrimciler arasındaki her tür sorun ve anlaşmazlığın, devrimci ilkeler ve hukuk içerisinde çözülmesi, sorunların çözümü konusunda tehdit, engelleme veyahut fiziki saldırı ile devlete şikayet gibi yollardan uzak durulması yaklaşımıdır.
 
Bu noktada, iki taraf arasında görüşmeleri sürdüren heyete devrimci sorumluluk ve duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz.
 
Ortaya çıkan çatışmalar sırasında yaralanan herkese acil şifalar diliyoruz.
 
Bundan sonraki günlerde görüşmelere nezaret edecek heyetin görevini yerine getirmesini zorlaştıracak hiçbir müdahalede bulunmayacağımızı taahhüt ediyoruz.”
 
Bookmark and Share
 
 
İleri Haber  12 Haziran 2017

21/07/2019 Gün Ortalama:296  Bugün14 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:54.81.69.220