Türkçe

Devrimci bir cumhuriyet için ileri!

439 kez bakılmış
4 Haziran 2017
23:36

Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından yapılan "Türkiye'nin kurtuluşu için, devrimci bir cumhuriyet için, yeni bir sol atılım için buluşuyoruz!" çağrısıyla Bostancı Gösteri Merkezi'nde binlerce kişi bir araya geldi.
Etkinliğe Gezi Direnişi'nde hayatını kaybedenlerin ailelerinin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Etkinlik devrim mücadelesinde hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Enternasyonel marşının okunmasıyla başladı.

 

Etkinlikte ilk olarak TKP Genel Başkanı Erkan Baş konuşmak üzere kürsüye geldi. Etkinliğin amacına ilişkin konuşan Erkan Baş, "Bu toplantımızın sol kamuoyunda ilgiyle ve merakla beklendiğini biliyoruz. Bu toplantının amacı nedir diye çok soruldu. İzninizle bir cevap vererek başlayalım. Bu toplantının pek çok amacı var ama bütün amaçlarının merkezinde tek bir nokta var. En başta bunu açıkça ortaya koymak gerekiyor. Bu toplantının amacı AKP/Saray iktidarını yıkmaktır. Bütün çabamız, bütün uğraşımız AKP/Saray rejimine son vermektir. Bu toplantının sadece bu toplantının değil partimizin yakın hedefi budur. Tüm tartışmalarımızın, arayışlarımızın, söz ve eylemimizi temeli budur." Dedi.

 

Devrimci bir cumhuriyet kavgası çağrısında bulunan Erkan Baş, "Bugün Cumhuriyetçi kuvvetler bir yol ayrımındadır. Ya iktidarın, rejiminin muhalefeti olarak konum alınacak, ya da düzeni tam boy karşısına alacak Devrimci bir Cumhuriyetçi damar kuvvetlenecek. Saray rejimini yıkmanın ilk şartı, Cumhuriyetçi güçler içinde devrimci damarı kuvvetlendirmektir. "Bugün devrimcilerin önünde duran görev, ülkemizdeki büyük birikimi örgütlü bir halk gücüne dönüştürmek üzere hamle yapmaktır" diyen Erkan Baş konuşmasının devamın da şu ifadeleri kullandı: "Saray rejimine son verme kararlığımızın bir parçası olarak, bu büyük kuvvetin örgütlü bir kuvvete dönüştürülmesi için, Türkiye'nin tüm ilerici kuvvetlerine, emekçi halkımıza bir çağrı yapıyoruz, bu amaç doğrultusunda her tür görev ve sorumluluğa hazırız, bunu açıkça ilan ediyoruz" Dedi.

 

DİSK Sosyal-İş Başkanı Metin Ebetürk, sınıf mücadelesinin yeni bir sol atılım için önemine değinerek etkinliğin önemine vurgu yaptı. Ebetürk, "Şu sözlerle büyüdük: Nerede bir yoldaş varsa Türkiye Komünist Partisi oradadır. Burada yeşeren filizi görüyor ve önemsiyorum" dedi.

 

Bookmark and Share

21/07/2019 Gün Ortalama:296  Bugün14 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:54.81.69.220