Türkçe

Şişecam'da Yasaklanan Grev

411 kez bakılmış
22 Mayıs 2017
14:04
Şişecam’da örgütlü Kristal İş ile işveren arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerin aldığı 24 Mayıs’ta greve gitme kararı "milli güvenliği bozucu nitelikte" denilerek iki ay ertelendi.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk İş) bağlı Kristal İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Şişecam ve bağlı ortaklıkları Trakya Cam ve Anadolu Cam fabrikası ile işveren arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine alınan grev kararı iki ay süreyle ertelendi. 
 
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararıyla, Kristal-İş Sendikası tarafından Trakya Cam AŞ, Paşabahçe Cam AŞ, Anadolu Cam Elyaf AŞ, Anadolu Cam Yenişehir AŞ, Trakya Yenişehir Cam AŞ ve Şişecam Otomotiv AŞ ile bunlara bağlı işyerlerinde aldığı grev kararı, "milli güvenliği bozucu nitelikte" denilerek 60 gün süreyle ertelendi. Grevin ertelenmesi, Sendikalar Yasasına göre ertelenme değil, yasaklanması anlamına geliyor. 
 
Grevi ertelenen sendikalar, 60 günün sonunda da greve çıkamıyor ve uzlaşmak zorunda bırakılıyor. Sendika ile işveren arasında 12 Aralık 2016 tarihinden bu yana süren toplu sözleşme görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve sendika 8 Mayıs günü yaptığı toplantı sonrasında 24 Mayıs tarihinde greve çıkma kararı alındığını duyurmuştu.
 
Erteleme kararı Trakya Cam San.A.Ş.; Paşabahçe Cam San. ve Tic.A.Ş.; Anadolu Cam San. A.Ş.; Cam Elyaf  San. A.Ş.; Anadolu Cam Yenişehir San. A.Ş; Trakya Yenişehir Cam San. A.Ş. ve Şişecam Otomotiv A.Ş ile bunlara bağlı işyerlerini kapsıyor. Sendikanın 2014 yılında aldığı grev kararı da aynı gerekçeyle, hukuka aykırı olarak ertelenmiş; sendikanın Danıştay ve Anayasa Mahkemesi nezdindeki girişimleri sonuçsuz kalmıştı Bunun üzerine Uluslararası Çalışma Örgütüne (ILO) başvurmuş; ILO başvuruyu kabul edilebilir bularak işleme koymuştu.
 
Bookmark and Share
 
 
 

26/04/2019 Gün Ortalama:244  Bugün28 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.228.38.35