Türkçe

'Köprüden Önce Sol Çıkış'

415 kez bakılmış
26 Mart 2017
18:48
Ankara’da, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği Köprüden Önce Sol Çıkış isimli bir panel yapıldı. Panele konuşmacı olarak Yön Bildirgesi imzacılarından Korkut Boratav ve Metin Çulhaoğlu’nun yanı sıra Yön Dergisi Yazı İşleri Müdürü Erçin Fırat katıldı. Yön Dergisi’nin yayın hayatına başlaması üzerine düzenlenen, ‘’ Köprüden Önce Sol Çıkış’’ isimli panelde derginin toplumsal yeri ve referandum süreci konuşuldu.
 
Etkinlikte ilk sözü memleket nereye gidiyor sorusu üzerine alan Korkut Boratav, bu sorunun kesin bir cevabının olmadığını belirtti. Boratav, Türkiye'nin ‘Evet’ veya ‘Hayır’ deme seçeneğiyle karşı karşıya geldiğini ve ortada birkaç blok bulunduğunu söyledi.
 
'HALK SINIFLARINDA SOSYALİST SOL ÖN PLANDA'
 
Cumhuriyetçi blokta cumhuriyeti benimsemiş tutkulu bir çekirdek olduğunu söyleyen Boratav, bu blokun milliyetçi bir kanadı olduğunu ve bu kanadın anti-komünizmle özdeşleştiğini vurguladı. Boratav bu kanadın büyük toprak sahiplerinin etkin olduğu dönemde örgütlendiğini belirtti. Cumhuriyetçi sol kanada da değinen Boratav, bunun en önemli örneğinin Ecevit dönemindeki CHP'de görüldüğünü belirtti. 70'ler döneminde CHP'nin ekonomik ve sosyal platformunu halk sınıflarına kaydırdığını söyleyen Boratav, CHP'nin cumhuriyetçi sol bir siyaset izlediğini vurguladı. Boratav parlamenter demokraside Cumhuriyetçi solun , halk sınıflarında sosyalist solun ön planda olduğunu belirtti.
 
Cumhuriyetçi solun öksüz kalmasıyla kitle tabanının sosyalistlere yöneldiğini ifade eden Boratav, ana kavganın şu anda islamcı çekirdekle olduğunu ve mücadelenin bunun etrafında verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
‘EVET ÇIKMASI İHTİMALİNDE DARBE GÜNDEME GELEBİLİR’
 
Konuşmacılardan Metin Çulhaoğlu, ne ‘Evetin’ ne de ‘Hayırın’ kesin olduğunu belirtirken, çok rahat bir ‘Hayır’ çıkacağı kanaatinde olmadığını, koşullara bakıldığında ‘Hayır’ ihtimalinin biraz daha güçlü olduğunu belirtti. Çulhaoğlu , AKP'nin kendi zaferini kesin görmediği takdirde farklı senaryoları olacağını, ‘Hayır’ çıkma ihtimalinin yüksek olduğu Kürt illerinde sandığa gidişleri engelleyecek yaptırımlar uygulayabileceğini vurguladı.
 
Türkiye'de %51 ‘Hayır’ çıkması durumunda siyasi kompozisyonda ciddi kaymalar olabileceğini belirten Çulhaoğlu, vatandaşın siyasi tercihlerinde kayma yaşanabildiğini söyledi. Referandumda ‘Hayır’ çıkması durumunda sosyalistlerin görevlerinin olumlu anlamda artacağını söyleyen Çulhaoğlu , ‘Hayır’ çıkması durumunda tercih anlamında kırılma olacağını ve sosyalistlerin mesaj verme şansının artacağını belirtti. Çulhaoğlu ‘Evet’ çıkması ihtimalinde darbenin yeniden gündeme gelebileceğini vurguladı.
 
‘ÖNEMLİ BİR ALAN AÇILMIŞ DURUMDA…’
 
Son olarak sözü alan, Erçin Fırat Yön Dergisi’nin yola çıktığı yerin tarihi bir anlamda soldan yazmak olduğunu, cumhuriyetin sahipsiz kaldığı günümüzde cumhuriyete sahip çıkmak olduğunu söyledi. Türkiye solunun birikiminin küçümsenecek bir birikim olmadığını belirten Fırat, yeni kuşağın hareketinin de küçümsenecek bir dinamik olmadığını fakat bu hareketliliğin biraz içeriksiz olduğunu vurguladı. Çıkış amaçlarının buraya oturduğunu söyleyen Fırat, derginin güncel meselelerle ilgili söz söyleyeceğini belirtti. Fırat önlerinde önemli bir alanın açılmış durumda olduğunu, solun buna yön verip hareketlendirmek için bir fırsata çevireceğini söyledi.
 
Bookmark and Share
 
 
İleri Haber 26 Mart 2017

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün58 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:35.175.174.157